100 tysięcy na projekt dla dzieci z gminy Ciężkowice

24 kwietnia 2020
Publikacja: CKiP

„Wielu ludzi, jedna historia” – czyli młode pokolenie na tropie przodków, to nazwa projektu, na który dofinansowanie w kwocie 98 tysięcy złotych otrzymało Stowarzyszenie Bractwo Kurkowe z Ciężkowic.

Celem przedstawionego projektu jest aktywizacja 80 dzieci i młodzieży z gminy Ciężkowice w kierunku podejmowania działań w dziedzinie historii ich „małej ojczyzny” poprzez warsztaty cechowe, gry terenowe, wizyty edukacyjne u lokalnych rękodzielników i rzemieślników oraz rozbudzanie w dzieciach i młodzieży chęci poznawania swojego regionu, a przez to rozwijania ich pasji w okresie realizacji od maja do końca listopada 2020 r. Projekt odpowiada na kilka problemów między innymi brak zainteresowania młodego pokolenia swoją historią, dziedzictwem kulturowym, brak konkretnych pasji, w których młodzi ludzie chcieliby się rozwijać, aby naprawdę się czymś interesować i lubić, brak w rejonie kreatywnej oferty kulturalnej i oddalenie tutejszych miejscowości od większych ośrodków kultury. W odpowiedzi na te problemy zaplanowano osiem wizyt studyjnych u lokalnych znanych rzemieślników i rękodzielników. Uczestnicy projektu odwiedzą pracownię rzeźbiarza ludowego, złożą wizytę w pasiece pszczelarskiej, w kuźni kowalskiej, w gospodarstwie, gdzie wypieka się tradycyjny chleb, u bednarza, ludowego malarza malującego na szkle, w pracowni koronczarskiej i garncarskiej. Na podstawie tych wizyt wybiorą rodzaj warsztatów cechowych, w których chcieliby uczestniczyć w dalszej części projektu.

Ważnym punktem projektu będzie zorganizowanie dyskusji na wzór „uproszczonej” debaty oksfordzkiej o historii regionu Pogórza z udziałem doświadczonych historyków wśród uczniów szkół podstawowych z gminy Ciężkowice.

Będą zorganizowane i przeprowadzone dwa wydarzenia otwarte dotyczące historii regionu, czyli „gry terenowej” podejmującej temat walk partyzanckich na Pogórzu oraz pikniku historycznego „Dawnych Cechów Czar” z udziałem bractw kurkowych i bractw rycerskich.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice.

Źródłem dofinansowania jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 w ramach priorytetu Aktywne Społeczeństwo.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej sprawa realizacji tego projektu na dzień dzisiejszy pozostaje otwarta i będzie zależała od rządowych decyzji sanitarnych.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl