Koncertowy Jubileusz Orkiestry Dętej im. Jana Muchy w Ciężkowicach

15 maja 2018
Publikacja: Piotr Rutka

W słoneczną niedzielę, 13 maja 2018 roku, w towarzystwie druhów strażaków z macierzystej jednostki oraz kilkuset strażaków z powiatu tarnowskiego Orkiestra Dęta im. Jana Muchy w Ciężkowicach obchodziła swój piękny jubileusz – 11o lat istnienia. Przybyły zaprzyjaźnione orkiestry dęte OSP ze Szczucina i Siedlisk/k Bobowej. Uroczystości połączone z obchodami powiatowymi Dnia Strażaka zaszczycili znamienici goście z resortu i świata polityki: Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemar Pawlak, Poseł na Sejm RP i Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP Edward Siarka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Członek Zarządu Głównego OSP RP Andrzej Jarocha, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP w Krakowie Krzysztof Kosiba, Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Karciński, Księża Kapelani na czele z Kapelanem Diecezjalnym Ks Czesławem Haus. Obecny był Burmistrz Gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz, Radni Rady Miejskiej w Ciężkowicach, przedstawiciele samorządów sąsiednich Gmin.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego i św Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach. Następnie uczestnicy prowadzeni przez trzy orkiestry dęte, pięćdziesiąt pocztów sztandarowych i kompanię honorową przeszli na teren letniego amfiteatru gdzie miały miejsce oficjalne uroczystości związane z poświęceniem i przekazaniem nowego sztandaru dla Zarządu Oddziału powiatowego Związku OSP RP w Tarnowie, odznaczenia zasłużonych strażaków w tym wielu członków Orkiestry Jubilatki z Ciężkowic. Następnie połączone orkiestry dęte dały niezwykły koncert pod batutami swoich dyrygentów. Zjednoczona orkiestra liczyła 110 muzyków. Pełen wydarzeń i emocji dzień zakończył festyn i wspólna zabawa.

Według kronik parafialnych rok 1908 jest datą powstania i zarejestrowania Orkiestry Dętej w Ciężkowicach. Narodziła się z inicjatywy ówczesnego burmistrza a równocześnie prezesa Towarzystwa Strażackiego – Jana Kapałki. Manifestacje patriotyczne organizowane w pięćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem w 1910 roku, czy pierwsze dni niepodległości i upadek monarchii austro-węgierskiej to okazje do pierwszych występów Orkiestry. Wiadomo, że pierwszy kapelmistrz Orkiestry – Jakub Hanak pochodził z Tuchowa. Władysław Górecki – były kapelmistrz orkiestry wojskowej – prowadził Orkiestrę przez krótki okres czasu po drugiej wojnie światowej. Kolejni wyrastali z Orkiestry. W niej rozwijali swój talent i z nią wiązali swoje życie. Tak było z Ignacym Muchą, jego bratankiem Janem Muchą, Januszem Trelą i z aktualnie prowadzącym Tomaszem Wrońskim.

Po zawierusze wojennej odżyła działalność ciężkowickiej Orkiestry. Siedziba Orkiestry mieściła się w Ratuszu, później w budynku obecnej Poczty, a także w prywatnym domu na ulicy św. Andrzeja. W 1953 r. kapelmistrz Ignacy Mucha ze względu na podeszły wiek, przekazał batutę bratankowi Janowi. Trudna sytuacja bytowa Orkiestry i brak zainteresowania władz jej działalnością sprawiła, że dom Państwa Muchów stał świetlicą Orkiestry. Któż policzyłby tych, którzy pierwsze kroki w muzykowaniu stawiali właśnie w tym domu, pod bacznym okiem Pana Jana. W uznaniu jego zasług po kilkunastu latach na wniosek członków, Orkiestrze nadano imię Jana Muchy. Początkiem 2013 roku Orkiestra zamieniła swoją dotychczasową siedzibę na piękną salę do prób pod dachem strażackiej remizy. Dzięki ludziom mocno zaangażowanym w sprawy orkiestry, spełniły się marzenia wielu pokoleń ciężkowickich muzyków. To zaledwie telegraficzny skrót bogatej historii tego zasłużonego dla Ciężkowic i regionu zespołu, który wychował przez lata swojej działalności setki muzyków.

Wszystkich zainteresowanych Jubileuszem odsyłamy do Albumu Pogórza, który zawiera aż 350 zdjęć z tej imprezy:
110-lecie Orkiestry Dętej im. Jana Muchy w Ciężkowicach

Tekst: CKiPG Ciężkowice

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
Origum
HITPOL
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl