70 lat OSP Siemiechów – jubileusz początkiem nowego etapu

02 sierpnia 2017
Publikacja: Paweł Hołda

Nowy sztandar, nowy samochód – Ochotnicza Straż Pożarna w Siemiechowie świętowała w niedzielę z przytupem swoje 70-lecie. Była to okazja do podziękowania jednostce za jej działalność i bycie bardzo ważnym ogniwem lokalnej społeczności. Patrząc na dotychczasowe osiągnięcia, zwracano uwagę, że te uroczystości są także rozpoczęciem nowego etapu w historii OSP.

Obchody zaczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, po której uczestnicy przemaszerowali na dalszą część uroczystości. Odbyła się ona na placu przy remizie strażackiej. Po meldunku, podniesieniu flagi na maszt i powitaniu gości prezes OSP Siemiechów Józef Wielgus przedstawił krótki rys historyczny jednostki. Zawarto w nim najważniejsze wydarzenia w historii jej działalności. Następnie wręczono odznaczenia zasłużonym strażakom – Złote, Srebrne i Brązowe Medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Z należnymi honorami pożegnano stary, a potem poświęcono, przekazano i zaprezentowano nowy sztandar OSP Siemiechów.

Poświęcono też nowy wóz bojowy jednostki – samochód ratowniczo-gaśniczy marki Volvo. Aktu poświęcenia zarówno sztandaru, jak i samochodu dokonał proboszcz parafii Siemiechów – ks. Bogusław Cygan. Potem przekazano oficjalnie klucze do wozu. Trafił on do jednostki już w maju, ale obchody jubileuszu były pretekstem do jego oficjalnej prezentacji. Nie ma imienia, ale podczas uroczystości padła propozycja, by nazwać go „Józio” – na cześć prezesa siemiechowskiej OSP Józefa Wielgusa. Zakupu samochodu dokonano dzięki projektowi Województwa Małopolskiego „Bezpieczna Małopolska” i dofinansowaniu Gminy Gromnik. Wydano na niego ok. 600 tysięcy złotych, dużą część kwoty stanowiły środki z Unii Europejskiej.

W swoich przemówieniach goście gratulowali jubileuszu i podkreślali ważną rolę Ochotniczej Straży Pożarnej w życiu lokalnej społeczności. Doceniali też poświęcenie strażaków-ochotników, którzy na dźwięk syreny zostawiają swoje rodziny i ruszają nieść pomoc. Na ręce prezesa OSP Siemiechów składali też nagrody. Jedną z nich był medal „Polonia Minor”, który wręczyli wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys i radny województwa Adam Kwaśniak. Także prezes jednostki Józef Wielgus obdarował upominkami osoby wspierające siemiechowską OSP. Przy okazji nie zabrakło też obietnic dla mieszkańców miejscowości. Podczas swojego przemówienia wójt gminy Gromnik Bogdan Stasz zapowiedział remont ośrodka zdrowia oraz środki na kanalizację, wymianę pieców oraz odnawialne źródła energii.

Wśród gości, którzy pojawili się na obchodach byli – oprócz Bogdana Stasza, Stanisława Sorysa i Adama Kwaśniaka – m.in. wicestarosta powiatu tarnowskiego Zbigniew Karciński, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie Kazimierz Sady, p.o. zastępcy komendanta miejskiego PSP w Tarnowie – mł. bryg. mgr inż. Piotr Wójcik oraz przewodniczący Rady Gminy Gromnik Zdzisław Maniak. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe z jednostek straży pożarnej z okolicznych miejscowości oraz Orkiestra Dęta OSP Siemiechów, której należą się słowa uznania za grę mimo upału.

Po przemówieniach goście udali się do remizy na poczęstunek. W jego trakcie na salę wjechał  okolicznościowy tort. Potem na scenie na placu przy remizie OSP wystąpiła Kapela Ludowa „Siemiechowianie”. Całość zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Sekret”.

Tekst: Marcin Knapik

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl