75. rocznica Akcji pod Pławną

16 września 2019
Publikacja: m@c

Uroczystości związane z 75. rocznicą Akcji pod Pławną w gminie Ciężkowice rozpoczęły się tradycyjnie przed pomnikiem poświęconym poległym partyzantom i zamordowanym przez Niemców mieszkańcom Zborowic-Zawodzia.

Burmistrz Zbigniew Jurkiewicz powitał kombatantów i weteranów, posłów, przedstawicieli władz powiatu tarnowskiego, Sejmiku Województwa Małopolskiego, radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli sołectw, szkół i instytucji z terenu gminy, strażaków. Powitał także Księży Parafii Zborowice, poczty sztandarowe i Orkiestrę Dętą OSP im Jana Muchy. Słowa powitania skierował do licznie zgromadzonych przed pomnikiem mieszkańców Zborowic- Zawodzia oraz tych wszystkich, którzy swoja obecnością zapragnęli uczcić pamięć poległych. W swoim wystąpieniu powiedział między innymi:

„Osiemdziesiąt lat temu – 1 września 1939 roku – rozpoczęła się II wojna światowa – największy, najkrwawszy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii świata, który pochłonął blisko 60 milionów ofiar. W rocznicę tych wydarzeń, w całym kraju, z należnym szacunkiem czcimy pamięć ludzi, którzy ginęli w obronie naszej ojczyzny i tych, którzy w jakikolwiek sposób doświadczyli okrucieństwa wojny (…)

Dziś pochylamy przed nimi głowy. Szczególną pamięcią otaczamy partyzantów Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej i mieszkańców Zawodzia, a wśród nich księdza Jana Kozioła – bohaterskiego proboszcza parafii, który nie bacząc na własne bezpieczeństwo uratował ludność cywilną Zborowic przed rozstrzelaniem i spaleniem. Tablica upamiętniająca tę wyjątkową postać, która dzisiaj zostanie poświęcona, niech będzie symbolem naszego hołdu i wdzięczności, a jednocześnie przesłaniem dla młodego pokolenia i zobowiązaniem do dalszej dbałości o historię i do pamięci o bohaterach.”

Część artystyczna uroczystości została przygotowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Św Jana Kantego w Zborowicach. Na koniec uroczystości przed pomnikiem zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Zapalono znicze.

(B.K)

Źródło: CKiPG Ciężkowice

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl