Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…

16 marca 2017
Publikacja: REDAKCJA

Język polski ze względu na swoją twardość głosek jest jednym z trudniejszych języków świata, stąd jego nauka nie rzadko sprawia naszym milusińskim trudności. Pojawiają się wady wymowy, które w danym wieku uważane są za normę, a w innym już niestety jako opóźnienie rozwoju mowy. Statystyki i badania prowadzone od lat dowodzą, że problem poprawnej wymowy dotyczy dzieci, zarówno w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym. Szacuje się, że problem z prawidłową wymową ma 41% trzylatków i 50% czterolatków. W przypadku starszych dzieci braki się pogłębiają, dotyczą bowiem 75% pięciolatków i 78% sześciolatków. Połowa sześciolatków nie radzi sobie także z rozróżnianiem lewej i prawej strony. Statystyki w tym zakresie są stanowczo zbyt pesymistyczne. Wiedzą o tym doskonale pedagodzy ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola Publicznego w Ciężkowicach.  Dlatego postanowili działać i otoczyć szeroką opieką logopedyczną swoich wychowanków, a ich rodzicom podpowiedzieć jak mogą wesprzeć rozwój mowy u swoich pociech.

W Szkole Podstawowej terapią objęte zostały dzieci z oddziału przedszkolnego (62.5%) i uczniowie z klasy I (66.7%) oraz z klas II-VI (6%), posiadający opinie logopedyczne Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie, filia w Tuchowie. Cotygodniowe zajęcia prowadzą mgr Magdalena Gabor i mgr Joanna Roczniak.

W Przedszkolu Publicznym terapią objęte są wszystkie dzieci potrzebujące wsparcia (43%), a wyłonione w trakcie logopedycznych badań przesiewowych, corocznie przeprowadzanych początkiem roku szkolnego przez PPPP w Tarnowie, filia w Tuchowie. Terapię prowadzą mgr Anna Gomułka i mgr Joanna Roczniak.

Na zajęciach wykorzystywane są profesjonalne pomoce logopedyczne (w tym programy multimedialne i komputerowe) dostosowane do różnorodnych zaburzeń, wieku i możliwości dzieci oraz ich zainteresowań. Należy podkreślić, że wszystkie zajęcia są całkowicie bezpłatne. Warto o tym pamiętać decydując o przyszłości swoich milusińskich. Aby poznać więcej szczegółów na temat zajęć logopedycznych wystarczy zapoznać się z naszymi wcześniejszymi publikacjami:

Warsztaty dla rodziców w Szkole Podstawowej i Przedszkolu Publicznym w Ciężkowicach

Ferie z bajką logopedyczną

Wszystkich rodziców powinna także zainteresować wiadomość, że w ramach tzw. innowacji organizacyjno-programowej „Rozwijamy mowę i sukcesy są gotowe” na stronie internetowej http://spciezkowice.pl powstał Kącik logopedy, w którym mogą zapoznać się ze wskazówkami, a także ciekawymi pozycjami książkowymi, ułatwiającymi wspieranie rozwoju mowy swoich pociech już od najmłodszych lat ich życia. Służą do tego zakładki: Profilaktyka, czyli kilka słów do Rodziców Smyka oraz Godne polecenia. Zachęcamy do skorzystania.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl