Apel Burmistrza Gminy Ciężkowice o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wyborów

25 czerwca 2020
Publikacja: REDAKCJA

 

Szanowni Państwo, w najbliższą niedzielę – 28 czerwca – odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Ze względu na panujący w kraju stan epidemii, wybory te będą się odbywały z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Wyborcy – w znacznej większości – głosować będą bezpośrednio w lokalach wyborczych, dlatego też zwracam się z apelem do wszystkich Państwa o bezwzględne stosowanie się do zaleceń wydanych na tę okoliczność przez Ministerstwo Zdrowia. Rozporządzenie dotyczy przygotowania lokali wyborczych, zasad i sposobu zabezpieczenia wyborców i członków komisji wyborczych przed zakażeniem, zasad reżimu sanitarnego dotyczącego higienicznej dezynfekcji rąk oraz powierzchni kontaktowych (blaty, stoły, klamki), zachowania odpowiedniej odległości między osobami w lokalu wyborczym i przed wejściem do lokalu. 

Szczególną uwagę zwrócić należy na sposób postępowania w miejscach, gdzie jednocześnie będzie przebywało więcej osób. Zgodnie z rozporządzeniem, w lokalu wyborczym, w tym samym czasie, może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe ogólnodostępnej powierzchni (z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych). W związku z tym może wystąpić konieczność oczekiwania na wejście do lokalu. Wówczas jesteśmy zobowiązani do zachowania dwumetrowej odległości od siebie tzw. dystansu społecznego. Obowiązkowo, przed wejściem do lokalu, dokonajmy dezynfekcji rąk (przy drzwiach dostępne będą dozowniki z płynem do dezynfekcji). Mimo, iż nie ma nakazu noszenia rękawiczek ochronnych rekomenduje się ich założenie.

Również w samym lokalu należy pamiętać o należytych środkach ostrożności: zachowaniu odstępu od innych osób, zakryciu ust i nosa przy użyciu maseczki ochronnej lub elementów odzieży. Członkowie obwodowych komisji wyborczych zostaną wyposażeni w jednorazowe rękawice ochronne, maseczki medyczne, przyłbice, środek do dezynfekcji rąk. Lokale wyborcze będą obowiązkowo wietrzone, a powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, będą na bieżąco przemywane płynem do dezynfekcji.

Od początku trwania epidemii mieszkańcy gminy Ciężkowice, w większości, przestrzegają zasad bezpieczeństwa sanitarnego, określonych przez organy państwowe, za co wielokrotnie Państwu dziękowałem. Wierzę, że w dalszym ciągu, zarówno w czasie wyborów, jak i podczas uczestnictwa w innych zgromadzeniach o charakterze świeckim, czy sakralnym, damy wyraz społecznej odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.

Burmistrz Gminy Ciężkowice
Zbigniew Jurkiewicz

Źródło: UG Ciężkowice

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl