Apelujemy o bezpieczne powroty z wakacji

28 sierpnia 2020
Publikacja: m@c

Przed nami ostatni wakacyjny weekend i powroty z urlopów. Na drogach będzie tłoczno, wzmożony ruch – gwarantowany. Zadbajmy aby spokojnie i bezpiecznie dotrzeć do domu. Aby tak się stało, w teren całego powiatu tarnowskiego wyjedzie więcej niż zwykle policjantów. Będą oni zwracać uwagę przede wszystkim na trzeźwość, zapinanie pasów oraz prędkość z jaką poruszają się kierowcy. W razie potrzeby udzielą wskazówek i rad podróżującym, pomogą rozładować tworzące się zatory i zorganizują objazdy.

Pamiętajcie – pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, a przysłowie „śpiesz się powoli” nabiera wyjątkowo bezpiecznego znaczenia właśnie na drodze! To od Ciebie i Twojego stylu jazdy zależy życie wielu osób.

My życzymy bezpiecznej podróży !

Na ostatni weekend wakacji zapowiadana jest też upalna pogoda – spędzając czas nad wodą – prosimy – zachowaj ostrożność podczas kąpieli !

Jak bezpiecznie dotrzeć do domu:

 • przed wyjazdem w trasę porządnie wyśpij się i odpocznij. Siadanie za ”kółkiem” zmęczony osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach grozi zaśnięciem
 • zaplanuj podróż i poprowadzić ją tak by była komfortowa. Wybierz wygodne buty i odzież
 • rozważ powrót z urlopu trochę wcześniej, zdążysz przed największym natężeniem ruchu i unikniesz stania w korkach, zaoszczędzisz sobie stresu i niepotrzebnych nikomu nerwów. Weź pod uwagę możliwość skorzystania z tras alternatywnych.
 • nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu, nie bądź też nieświadomym nietrzeźwym kierowcą. To stan najczęściej występujący następnego dnia po piciu alkoholu, kiedy wstajesz rano, czujesz się dobrze i jesteś przekonany o swojej trzeźwości, co nie musi być prawdą. Co zrobić ? Nic prostszego – skorzystaj z badania urządzeniem posiadającym odpowiednią legalizację. Badanie wykonasz w większości komend i komisariatów policji w kraju.
 • zadbaj też o kondycję twojego samochodu – sprawne auto bezpiecznie dowiezie cię do celu podróży. Sprawdź ciśnienie w oponach, poziom oleju, płyn w chłodnicy i spryskiwaczu, stan wycieraczek, czystość szyb i światła
 •  nie zapomnij o postojach i odpoczynku, zwłaszcza jeśli podróżujesz wiele godzin, w upalny dzień lub nocą. Mała gimnastyka czy zwykłe rozprostowanie nóg będzie świetnym pomysłem. Zabierz w drogę zapas picia, przyda się na pewno, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi
 • zapinaj pasy, także te w dziecinnych fotelikach, pamiętaj o bezpiecznym przewożeniu czworonożnych pupili i bagażu. Podczas jazdy autem znacznie obciążonym ilością osób i bagażami miej na uwadze że fizyczny środek masy pojazdu jest w innym miejscu niż zwykle. Może to powodować całkiem inne odczucia w prowadzeniu auta, szczególnie w zakrętach. Dodatkowe kilkaset kilogramów może w dużym stopniu obniżyć dynamikę samochodu – pamiętaj o tym jeśli zamierzasz wyprzedzać. Zapinając pasy bezpieczeństwa pamiętaj że przepisy wymagają od Ciebie korzystania z nich w sposób prawidłowy. Dopilnuj żeby pas ramieniowy i biodrowy nie był poskręcany, przebiegał we właściwy sposób. Nieprawidłowo zapięte pasy mogą podczas wypadku zamiast pomóc, przysporzyć poważnych obrażeń ciała.
 • jeżeli podczas zatoru tzw. korku, ruchem zacznie kierować policjant – pamiętaj, że jego sygnały mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi, czy też innymi przepisami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu. Uważnie obserwuj jego gesty.
 •  do transportu rowerów użyj najlepiej specjalnego mocowania na tylnej części samochodu
 •  nie przesadzaj z klimatyzacją, duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz auta, w najlepszym przypadku skończy się katarem
 • nie spiesz się, nie jedź na zasadzie – a może się uda. Nie rozmawiaj przez komórkę, za to patrz w lusterka, nie wyprzedzaj trzeciego, na zakręcie czy przed wzniesieniem. Przestrzegaj ograniczeń prędkości, stosuj się do znaków drogowych – niby proste i oczywiste ale tylko …niby.

Źródło: KMP Tarnów

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl