Bez tragedii na sylwestra… czyli jak obchodzić się z fajerwerkami

30 grudnia 2018
Publikacja: REDAKCJA

Jutro pożegnamy stary rok. Część z nas pragnie przeżyć ten czas w sposób niezapomniany i huczny. Warto jednak przypomnieć sobie zasady obchodzenia się z fajerwerkami, by huczna zabawa nie przerodziła się w tragedię na całe życie…

Odpalając fajerwerki zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie swoim oraz innych osób, które znajdują się w pobliżu, dlatego nie należy używać środków pirotechnicznych w dużej grupie osób i w miejscach publicznych. Nie wolno odpalać petard pod wpływem alkoholu, wewnątrz pomieszczeń, na balkonie, a odpalonych trzymać w dłoniach. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, typu utrata wzroku, palców lub całej ręki! Szczególnie dzieci nie powinny bez opieki dorosłych posługiwać się środkami pirotechnicznymi.

Fajerwerków nie wolno też „rozbierać”, jak również podchodzić do niewybuchów i próbować ponownie je wystrzelić. Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nigdy nie wolno podchodzić by sprawdzić, co się stało, ponieważ wówczas może dojść do niekontrolowanego wybuchu. Dlatego zawsze trzeba zachować bezpieczną odległość – jest ona podana na instrukcji obsługi.

Na środkach pirotechnicznych powinna znajdować się instrukcja użycia w języku polskim, która określa sposób odpalenia oraz zawiera ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania. Przed rozpoczęciem odpalania należy ją dokładnie przeczytać. Postępowanie zgodne z instrukcją gwarantuje bezpieczeństwo podczas odpalania petard.

Petardy i fajerwerki należy kupować tylko w sklepach mających odpowiednie zezwolenie (koncesję dotyczącą obrotu materiałami pirotechnicznymi). Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (typu pęknięcie, wgniecenie czy wybrzuszenie), nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna, a elementy składowe są ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.

Przestrzeganie kilku zasad bezpiecznego użytkowania petard i fajerwerków może ustrzec przed tragedią, pozwalając hucznie i radośnie świętować nadchodzący Nowy Rok.

Źródło: KMP Nowy Sącz

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Origum
MSERWIS v2
AUTO-SOPALA
HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl