SKLEP W ROŻNOWICACH

  Bezpieczniejsza i szybsza droga do Bobowej już otwarta

  28 października 2015
  Publikacja: Piotr Rutka

  obwodnica-bobowaZakończyła się budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej Sędziszowa – Bobowa (DW 981). Ta trasa ma znaczenie strategiczne dla komunikacji i rozwoju południowo – wschodniej części Małopolski – łączy 4 powiaty i 3 drogi krajowe, zapewnia dostępność komunikacyjną w relacjach Warszawa – Kielce czy Tarnów – Krynica. Dla miejscowości, przez które przebiega, stanowi podstawową trasę transportową, łączącą je z siecią drogową województwa i kraju oraz siecią kolejową (krzyżuje się z DK 28 i 75 oraz DW 971 i 977). Przed modernizacją ta droga była jedną z najbardziej niebezpiecznych w Małopolsce. Jak wynikało z raportu o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach wojewódzkich w 2013 r., na tej trasie doszło do 70 kolizji i 16 wypadków, w których zginęła 1 osoba a 19 zostało rannych.

  Na wysokości miejscowości Sędziszowa i Siedliska równolegle do drogi przebiega linia kolejowa Tarnów-Leluchów i przecina ją w dwóch miejscach, oddalonych od siebie o niespełna 1,5 km. DW 981 kursują również autobusy, które do tej pory zatrzymywały się na czterech przystankach autobusowych bez zatok. Konieczność oczekiwania na przejazdach kolejowych, coraz większy ruch turystyczny na tych terenach – to wszystko sprawiało, że podróżowanie tą drogą było utrudnione, a duże natężenie ruchu coraz bardziej uciążliwe dla mieszkańców gminy Bobowa.

  – Trudno już zliczyć, która to uroczystość związana z oddawaniem do użytku dróg lub ich odcinków w Małopolsce. Część jest budowanych od podstaw, niektóre są poddawane modernizacji. Krok po kroku realizujemy nowe inwestycje, po to żeby było bezpieczniej, żeby ludziom się lepiej żyło – mówił członek Zarządu Leszek Zegzda. – Otwierany dziś odcinek ma bardzo duże znaczenie dla lokalnej społeczności, dla powiatu gorlickiego i dla gminy Bobowa. Olbrzymią satysfakcją jest również to, że dziś odsłaniamy tablicę poświęconą dyrektorowi Grzegorzowi Stechowi. To był wyjątkowy człowiek. Niezwykle wrażliwy, rozumiejący potrzeby innych ludzi – dodał burmistrz Wacław Ligęza.

  Nowy odcinek poprowadzono tak, aby omijał kolizyjne przejazdy kolejowe. Inwestycja obejmowała nie tylko budowę nowej drogi o długości 1,52 km, ale również rozbudowę drogi już istniejącej, budowę skrzyżowań, wysepek, 6 zatok autobusowych, chodnika, odwodnienia, zjazdów, przeniesienie kapliczki, wycinkę drzew, oznakowanie i organizację ruchu na nowym odcinku. Dzięki temu znacznie poprawi się bezpieczeństwo kierowców i pieszych, a ruch będzie się odbywał sprawniej. Poprawi się dostępność komunikacyjna gminy Bobowa oraz uzdrowisk w Krynicy, Muszynie, Dolinie Popradu, także Gorlickiej Strefy Aktywności Gospodarczej, przejść granicznych Leluchów-Circ oraz Muszynka-Kurov.

  Wartość projektu to 10,4 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 wyniosło 8,8 mln zł. Z budżetu województwa pochodziło 1,6 mln zł. Prace drogowe realizowała firma SKANSKA S.A.

  Podczas spotkania wspominano wieloletniego dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Grzegorza Stecha. Jego pamięci została poświęcona tablica wmurowana w obelisk przy nowym odcinku drogi. Uroczystego odsłonięcia dokonała żona Marzena Stech w towarzystwie członka ZWM Leszka Zegzdy oraz burmistrza Bobowej Wacława Ligęzy.

  Warto przypomnieć, że Grzegorz Stech (1961-2013) był absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i prawa administracyjnego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1985 r. rozpoczął pracę w Rejonie Dróg Publicznych w Krakowie. W 1991 r. awansował na stanowisko dyrektora. W latach 1996 – 1999 pracował na kierowniczych stanowiskach w firmach z branży drogowej. Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie był od września 1999 r. Miał pod swoją pieczą 284 pracowników oraz ponad 1377 km dróg w całej Małopolsce. Aktywnie uczestniczył w pracach Prezydium Konwentu Dyrektorów Zarządów Dróg Wojewódzkich. Wiele lat był również wiceprezesem Polskiego Kongresu Drogowego. Był cenionym ekspertem z zakresu drogownictwa, wielokrotnie nagradzanym za swoją pracę.

   

  Tekst: Biuro prasowe UMWM

  POLUB NAS NA FACEBOOKU!
  SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
  REKLAMA

  KOMENTARZE, OPINIE*

  (*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

  ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

  REKLAMA
  Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
  Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl