„Budowa sieci kanalizacyjnej to najistotniejsze przedsięwzięcie” – Zebranie wiejskie w Olszynach

16 marca 2016
Publikacja: Katarzyna Roman

IMG_0792W miniony weekend odbyły się kolejne zebrania wiejskie na terenie gminy Rzepiennik Strzyżewski. W niedzielne przedpołudnie (13.03.2016 r.) mieszkańcy Olszyn zebrali się w remizie OSP. W spotkaniu udział wzięli wójt gminy Marek Karaś, sekretarz Grzegorz Burkot, pracownik urzędu gminy Krzysztof Banaś, prezes spółki Dorzecze Białej Sławomir Jędrusiak, projektanci sieci wodno-kanalizacyjnej oraz sołtys wsi Teofil Bąk. 

Dyskusja rozpoczęła się od sprawy budowy sieci kanalizacyjnej na terenie miejscowości, co jak powiedział wójt gminy jest „najistotniejszym przedsięwzięciem” nawet z tego względu, że przewidziane są kary dla gmin niedostatecznie skanalizowanych, a gmina Rzepiennik do takich się zalicza. Przedstawiono już wizualną koncepcję sieci wodociągowej i kanalizacyjnej jednak jak się okazuje wciąż sporo mieszkańców nie złożyło wymaganych deklaracji. Zaledwie 1/3 mieszkańców wyraziła chęć przyłączenia się do sieci wodociągowej, a 2/3 do kanalizacji. Poinformowano mieszkańców, że można jeszcze dokonać zmian w deklaracjach. Zebrani mogli zapoznać się z najbardziej optymalną pod względem technicznym koncepcją sieci wyświetloną na rzutniku. Podkreślono jednak, że wszystko zależy od mieszkańców i od złożonych deklaracji. Wójt gminy apelował o solidarność, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. 

Następnie głos zabrał Krzysztof Banaś, który poinformował mieszkańców o możliwości wybudowania przydomowych oczyszczalni ścieków i że można zdobyć na ten cel do 64% dofinansowania. Przypomniał, że nawet do końca tygodnia (tj. 18.03.2016) w urzędzie gminy można zgłaszać listę chętnych osób do tego przedsięwzięcia. Więcej szczegółów dostępnych na stronie internetowej gminy.

Wójt prosił mieszkańców, aby każdy właściciel działki przy rzece zrobił na niej porządek, chodziło oczywiście o wycięcie zbędnych krzewów. Dodał też, że względu na liczne sugestie ze strony mieszkańców zadbał o uruchomienie komunikacji publicznej, która w każdy czwartek około godziny 9:00 będzie wyjeżdżać z Olszyn w kierunku Rzepiennika Strzyżewskiego, aby ułatwić ludziom połączenie z Urzędem Gminy. Przewidywany powrót do Olszyn około godziny 12. 

Dyskutowano również o ewentualnych remontach mostów, mieszkańcy zwrócili uwagę wójtowi na konkretny most, według nich najbardziej wymagający renowacji. Włodarz gminy oznajmił, że zwróci na to uwagę, osobiście pojedzie w to miejsce aby przekonać się o jego stanie i wtedy zostanie podjęta decyzja. 

Na tym zakończyło się  zebranie wiejskie w Olszynach. Kolejnym miejscem spotkania był Rzepinnik Suchy.

 

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
AUTO-SOPALA
Origum
Mechanika Pojazdowa u Jacka

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl