Ciężkowice: Radni zezwolili na sprzedaż sześciu działek gminnych

11 lutego 2016
Publikacja: Piotr Rutka

Kilka dni temu dotarły do naszej redakcji uchwały podjęte przez Radę Miejską w Ciężkowicach na ostatnim posiedzeniu tego organu w końcówce 2015 roku. Nie uczestniczyliśmy wtedy w obradach Rady, ponieważ był to dla nas bardzo pracowity okres i najzwyczajniej w świecie nie starczyło nam czasu. Na szczęście istnieją w gminie Ciężkowice elektroniczne publikatory oraz sprawnie działająca instytucja udostępniania informacji publicznej. Skorzystaliśmy z obydwu z nich, aby dowiedzieć się co samorządowcy zadecydowali na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Nie ukrywamy, że interesowała nas głównie, opisywana wcześniej, decyzja w sprawie sprzedaży działek leżących przy ulicy Równej w Ciężkowicach. W naszym pierwszym artykule na ten temat (8 października 2015 r. – Czy teren po szkole rolniczej w Ciężkowicach pójdzie pod młotek?) obiecaliśmy Wam, że do sprawy wrócimy, gdy tylko pojawią się nowe fakty.

Pomysł wystawienia terenów i budynków po byłej szkole rolniczej pod młotek wzbudził kontrowersje i spolaryzował opinię publiczną. Cała sprawa, tuż po naszym artykule była przedmiotem częstych rozmów radnych, sołtysów, samorządowców innych gmin, a przede wszystkim bardzo wielu mieszkańców Ciężkowic. Również do naszej redakcji trafiało mnóstwo pytań, byliśmy nawet namawiani do zajęcia stanowiska w tej sprawie, lecz inaczej postrzegamy swoją rolę. My przede wszystkim dokładamy wszelkich starań, aby podawać rzetelnie informacje, w tym przypadku o decyzjach samorządu, a ocenę zawsze pozostawiamy Wam drodzy Czytelnicy.

Przypomnijmy, że temat sprzedaży działek po raz pierwszy pojawił się na zebraniu wiejskim w Ciężkowicach pod koniec września 2015 r. Wtedy to sołtys Mieczysław Kapałka odczytał wniosek spółki Kombud skierowany do Rady Sołeckiej o wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości oznaczonych numerami 659 i 660. Wniosek ten został poddany pod głosowanie zebrania, w którym, co należy podkreślić, nie uczestniczyło zbyt wielu mieszkańców. Frekwencja była po prostu kiepska. Niestety zebrania wiejskie w Ciężkowicach nie cieszą się dużą popularnością. A szkoda, w przeciwnym wypadku mieszkańcy mieliby realny wpływ na podejmowane decyzje, a władza silniejszy mandat do ich wykonywania.

Po opisanym wyżej wrześniowym głosowaniu dalsze losy działek spoczęły w rękach radnych, aż do 29 grudnia 2015 r. W tym dniu odbyła się bowiem sesja Rady Miejskiej w Ciężkowicach, a w jej porządku obrad pojawiło się głosowanie nad uchwałą wyrażającą zgodę na zbycie nieruchomości.

Radni zgodzili się na sprzedaż działek nr 659 i 660 w Ciężkowicach. Uchwała przeszła; jednak nie za sprawą głosów „za”, lecz w tym przypadku za sprawą głosów „wstrzymujących się”. Dlaczego? Otóż statystyka głosowania wyglądała następująco:  5 radnych „za”, 4 radnych „przeciw” i aż 6 radnych wstrzymujących się od głosowania (skład Rady liczy 15 osób). Wyniki tego głosowania świadczą dobitnie o wadze podjętej uchwały. Mało kiedy zdarza się taki rozdźwięk wśród ciężkowickich rajców.

Pan Przewodniczący przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości, stanowiące własność Gminy Ciężkowice. Działki nr 659 i 660 o powierzchni 0,71 ha położone w Ciężkowicach. W tej sprawie jest pozytywna opinia Zebrania Wiejskiego w Ciężkowicach gdyż te działki są w zarządzie sołectwa. Nieruchomość będzie wyceniona, sprzedaż odbędzie się w drodze przetargu. Obecnie ta nieruchomość jest dzierżawiona przez firmę KOMBUD.

Pan Rąpała – może należy w tej uchwale zastrzec, że do przetargu mogą przystąpić osoby, firmy z naszego terenu. Chodzi o to aby to służyło naszym mieszkańcom.

Pan Burmistrz – przetargi są otwarte i do przetargu może przystąpić inwestor nawet z zagranicy. Można w specyfikacji ująć, że ta nieruchomość ma być przeznaczona pod działalność taką jak jest obecnie lub o podobnym charakterze.

Pan Gajczowski – sprzedaż tej nieruchomości to jest sprawa mieszkańców Ciężkowic. Tak było ze sprzedażą nieruchomości w innych wsiach. Może tu niech się wypowie sołtys z Ciężkowic.

Pan Kapałka – Zebranie wiejskie wydało pozytywną opinię do sprzedaży tej nieruchomości. Do przetargu będzie nieruchomość wyszacowana. Jeśli ta wartość będzie dla nas za niska to może nie dojść do sprzedaży. Jeśli do przetargu zgłoszą się podmioty z poza terenu gminy, to myślę, że można przetarg unieważnić.

Pan Burmistrz – jeśli przetarg będzie przeprowadzony zgodnie z prawem to się nie da go unieważnić, bo może sprawa trafić do Sądu.

Jeśli cena szacunkowa będzie rażąco niska to można ją podnieś, takie mam prawo lub odstąpi się od sprzedaży.

Pan Przewodniczący – poprosił o dalsze uwagi, uwag nie zgłoszono, poprosił o przyjęcie uchwały

Fragment oficjalnego protokołu z sesji

Działki nr 659 i 660 w Ciężkowicach

Działki nr 659 i 660 w Ciężkowicach

W ten sam dzień, radni głosowali jeszcze jedną uchwałę, w sprawie wyrażenia zgody na zbycie czterech innych nieruchomości. Ta uchwała przeszła jednogłośnie – wszyscy radni byli „za”, a dotyczyła nieruchomości położonych w: Bogoniowicach (działki nr 141/1 oraz 141/3), Ciężkowicach (244/4) oraz Pławnej (nr 74/5). Na tą ostatnią został już nawet ogłoszony przetarg – trwa do poniedziałku 15 lutego 2016r. – cena wywoławcza za 16 arów wynosi 35 200 zł – szczegóły na BIP.

W tym dniu miała być także głosowana uchwała zezwalająca na sprzedaż nieruchomości w Bruśniku, jednak na wniosek radnej Haliny Miki zdjęto ten punkt z porządku obrad. Jak się dowiedzieliśmy, sprzedaż nieruchomości w tym przypadku nie była omawiana wcześniej na zebraniu wiejskim, a opinię w tej sprawie wydała jedynie Rada Sołecka. O tym czy temat wróci w przyszłości na obrady Rady Miejskiej zadecydują mieszkańcy Bruśnika.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
Origum
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl