Delegacja Powiatu Tarnowskiego na 72. rocznicy bitwy o Monte Cassino

25 maja 2016
Publikacja: Paweł Hołda

delegacja-monte-cas

Delegacja Samorządu Powiatu Tarnowskiego uczestniczyła w centralnych obchodach 72. rocznicy zakończenia zwycięskiej bitwy II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Andersa na Monte Cassino. W uroczystościach – oprócz kombatantów – brał udział m.in. Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z żoną Agatą oraz Senator Anna Maria Anders.

Delegację samorządu powiatowego tworzyli: Wicestarosta Zbigniew Karciński, Etatowy Członek Zarządu Jacek Hudyma, Członkowie Zarządu Tomasz Stelmach i Stefan Dzik oraz radni – Bogdan Płachno, Mariusz Tyrka, Adam Czaplak, Kazimierz Korman i Adam Biedroń, Józef Lazarowicz, Józef Gądek, Roman Gabryel, Stanisław Wolak. Na Monte Cassino byli też obecni wójtowie i burmistrzowie z Powiatu Tarnowskiego – Bogdan Stasz z Gromnika, Tomasz Banek z Wietrzychowic oraz Tadeusz Bąk z Wojnicza. Samorządowcy złożyli wieniec na polskim Cmentarzu Wojennym oraz zapalili znicze na grobach polskich żołnierzy poległych podczas zwycięskiego szturmu na klasztorne wzgórze.

Piękna, podniosła i wzruszająca uroczystość – ocenia Jacek Hudyma. – W jej trakcie mocne słowa wypowiedział nasz Prezydent Andrzej Duda, który przypominał, że to właśnie polscy żołnierze, którzy przelewali krew pod Monte Cassino przynieśli wolność Polsce i Europie. Najpierw jednak Europie, bo niestety nas zdradzono w Teheranie, Jałcie, Poczdamie i Polska przez prawie 50 lat nie była wolna, nie była suwerenna, nie była niepodległa. Ale „pieśń o polskich makach pod Monte Cassino, które zamiast rosły piły polską krew” była polską pieśnią narodową śpiewaną w podziemiu często potajemnie, zwłaszcza w czasach stalinowskich i rozpalała w sercach ogień dążenia do wolności, patriotyczne uczucia, żądzę odzyskania suwerenności. Dzięki temu dzisiaj Polska również jest wolna.

Przy okazji samorządowcy z powiatu tarnowskiego byli także w Watykanie, gdzie modlili się przy grobie Świętego Jana Pawła II i uczestniczyli w audiencji Papieża Franciszka.

Odtąd co roku delegacja z powiatu ma uczestniczyć w jakiejś uroczystości w miejscu ważnym dla historii Polski. W przyszłym roku Powiat Tarnowski będzie prawdopodobnie reprezentowany w Katyniu.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

AUTO-SOPALA
Mechanika Pojazdowa u Jacka
Origum
MSERWIS v2
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl