(Do)Wolność Czytania – Ogólnopolskie Święto Bibliotek

21 maja 2018
Publikacja: CKiP

(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA  to tegoroczne  hasło promujące „Tydzień Bibliotek”. Takie powinno być czytanie – nieskrępowane nakazami, swobodne, wolne i powolne. Niech będzie to także czytanie książek w różnym formacie – papierowym, elektronicznym czy audio.

Czytanie pozwala nam rozwijać się intelektualnie, kulturalnie i społecznie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości. Czytać może każdy i wszędzie.

„Tydzień Bibliotek” rozpoczęliśmy w ciężkowickiej bibliotece już 7 maja, od włączenia się w ogólnopolską kampanię społeczną „Cała Polska Czyta Dzieciom”, mającą na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom. O tym, że warto, a nawet trzeba czytać dzieciom przekonujemy co roku wraz ze znanymi w ciężkowickim środowisku ludźmi, których zapraszamy jako czytających przedszkolakom.  W tym roku w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości oraz 670-lecia nadania praw miejskich Ciężkowicom w spotkaniu  wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia „Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Jest to grono patriotycznie nastawionej młodzieży, pasjonatów i miłośników historii oraz tradycji oręża polskiego. Przeczytali oni naszym przedszkolakom (Publiczne Przedszkole  oraz Niepubliczne Przedszkole “Uśmiech dziecka” z Ciężkowic)  „Legendę o Skamieniałym Mieście” M. Piaseckiego a następnie  mówili  o bardzo ważnych wydarzeniach w dziejach naszej Ojczyzny. 

9 maja odbyło się spotkanie autorskie z elementami warsztatów  ze Zbigniewem Masternakiem – prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych, dramaturgiem, piłkarzem – o  godz. 8.45  dla  gimnazjalistów  z Ciężkowic oraz o  10.15  warsztaty tworzenia komiksu dla uczniów Szkoły  Podstawowej w Kąśnej Dolnej.

Następnego dnia – finał  VI Gminnego Konkursu Recytatorskiego “Świat Poezją Malowany” wydarzenie, któremu patronuje Burmistrz Gminy Zbigniew Jurkiewicz. W tegorocznym konkursie, w sali widowiskowej ciężkowickiego Ratusza, wzięło udział 18 uczniów ze  Szkół Podstawowych z terenu naszej Gminy. Zmierzyli się oni z dziełami polskiego poety Józefa Ratajczaka.

Laureatami zostali:

  • I miejsce  Kornelia Ramian  ze Szkoły Podstawowej w Bogoniowicach z filią w Kipsznej,
  • II miejsce Amelia Brończyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im Świętej Jadwigi Królowej w  Jastrzębi,
  • III miejsce  Martyna Jamka  z Niepublicznej Szkoły w Pławnej,                                                  

Wyróżnienie

  • Lena Włudyka  ze Szkoły Podstawowej w  Bogoniowicach z filią w Kipsznej.

W piątkowe  popołudnie  11 maja  w wypełnionej do ostatniego miejsca sali ciężkowickiego Ratusza odbyło się spotkanie autorskie  z Robertem Makłowiczem. Nasz gość w niezwykły sposób opowiedział zebranym o swojej pasji,  o tajnikach sztuki kulinarnej i o początkach swojej przygody z gotowaniem.  

Na zakończenie obchodów „Tygodnia Bibliotek” zapraszamy na wystawę prac Karoliny- uczennicy Technikum Informatycznego w ZSOiZ w Ciężkowicach. Na co dzień przykuta do wózka inwalidzkiego, ale jak  sama  twierdzi, niepełnosprawność wyzwala w Niej energię, mobilizuje do pokonywania trudności dnia codziennego. Ekspozycję można oglądać w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół i w ciężkowickiej bibliotece do końca maja w godzinach otwarcia. Zapraszamy!

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
HITPOL
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl