Dożynek czas. Powiat Tarnowski zaprasza do Gromnika

19 sierpnia 2017
Publikacja: Piotr Rutka

Dożynki Powiatu Tarnowskiego to wydarzenie łączące elementy obyczajowości ludowej z kulturą popularną. To czas podziękowania rolnikom za trud ich pracy, czas dziękczynienia za zbiory, ale i czas radości, jak również odwołania się do tradycji przodków. I takie będą właśnie XIX Dożynki Powiatu Tarnowskiego, które w tym roku odbędą się 26 i 27 sierpnia w gościnnym Gromniku.

Gmina Gromnik zajmuje obszar o powierzchni 70 km2. Zamieszkuje ją prawie 9 tys. mieszkańców. Gminę tworzy siedem sołectw, z których największe jest sołectwo Gromnik, prawie 3400 mieszkańców. Gmina ma charakter turystyczno-rolniczy, leży na Pogórzu. Posiada wyjątkowe walory krajobrazowe.

Jeszcze w historii powiatu nie zdarzyło się, aby Gromnik był organizatorem dożynek powiatowych, a ponieważ władze powiatu chcą, by każda gmina była takim organizatorem, przyszyła kolej na nas. Co prawda w naszej gminie to klasyczne rolnictwo stopniowo zanika, ale jest wiele gospodarstw gdzie uprawia się chociażby maliny, porzeczkę czy winogrona. Chcemy ponadto podtrzymać tradycje, z których się wywodzimy. Nie możemy zapominać, że nasi pradziadowie siali zboża – tłumaczy Bogdan Stasz, Wójt Gminy Gromnik.

Dożynki wiążą się z zakończeniem pewnego etapu prac polowych. Rolnik ciężko pracował od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ale był taki etap, że po zbiorach miał czas, dziękując Bogu za zebrane plony, aby bawić się przed kolejną turą prac polowych. Nie powinniśmy o tym zapominać. Na pewno starsi z radością przyjdą na dożynki i popatrzą na ceremonie, a młodsi dowiedzą się czegoś o naszej historii – dodaje włodarz gminy.

Starosta Tarnowski Roman Łucarz zapytany za co w tym roku chciałby podziękować rolnikom z podtarnowskich miejscowości, odpowiada: – Za to, za co dziękujemy im co roku – że na naszych stołach nie brakuje chleba. Dożynki to czas uwieńczenia gospodarskiego trudu. To czas satysfakcji, że udało się stawić czoła wszelkim przeciwnościom, również natury i przyjrzeć się owocom ciężkiej pracy na roli. Dziękuję wszystkim rolnikom, gospodarzom oraz przetwórcom żywności. To dzięki Wam rozkoszować możemy się smakiem najwyższej jakości produktów. Składam życzenia zdrowia i pomyślności, a rolnicze święto niech będzie okazją do wspólnej zabawy.

XIX Dożynki Powiatu Tarnowskiego potrwają dwa dni – 26 i 27 sierpnia, a ich centrum będzie amfiteatr letni w Gromniku. W programie dożynek nie zabraknie elementów ludowych, takich jak obrzęd dożynkowy oraz powiatowy Przegląd Wieńca Dożynkowego, podczas którego oceniane będą wieńce dożynkowe, wykonane przez zespoły z poszczególnych gmin powiatu. Wręczone zostaną także nagrody w konkursie „Najlepszy Sołtys Powiatu Tarnowskiego”.

Wśród atrakcji towarzyszących imprezie znajdą się również degustacje potraw, przygotowanych przez partnerów zagranicznych powiatu tarnowskiego z Węgier i Francji. – Już po raz trzeci nasi goście zagraniczni z Szolnoka na Węgrzech i z Amiens w departamencie Somma, będą raczyć uczestników dożynek powiatowych swoimi narodowymi specjałami. Degustacje te cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród publiczności, a potrawy, pomimo znacznych ilości, znikają bardzo szybko – mówi Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński.

W trakcie dożynek odbędą się również warsztaty kulinarne i rękodzieła ludowego, w których każdy będzie mógł wziąć udział. Ich przeprowadzenie jest możliwe dzięki projektowi „Nasz Region, Nasza Tradycja – Nasze Dziedzictwo”, realizowanemu przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie, współfinansowanego z Funduszy Europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Inną z kolei atrakcją dla uczestników będzie ostatnia już w tym roku odsłona akcji „Drogi bez promili” Starosty Tarnowskiego i Fundacji ProDriver, promująca bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz postawy społeczne sprzeciwiające się próbom jazdy pod wpływem alkoholu, dzięki czemu zainteresowani będą mogli skorzystać z symulatorów zagrożeń na drogach.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu do Gromnika. Dobra muzyka, smaczne potrawy, udana zabawa gwarantowane! Jak zawsze będą to dożynki z tradycją i smakiem ziemi tarnowskiej – podkreśla Zbigniew Karciński.

Głównym sponsorem XIX Dożynek Powiatu Tarnowskiego jest Gaz-System S.A.

Główne obrzędy dożynkowe oraz uroczysta Msza św. polowa, odbędą się w niedzielę 27 sierpnia.

Goście i uczestnicy dożynek będą bawić się podczas koncertów gwiazd wieczoru. W sobotę 26 sierpnia będzie to grupa Piersi, zaś w niedzielę – 27 sierpnia – zespół ELENI.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl