Dwudniowe Święto Plonów w Gromniku – Dzień drugi

31 sierpnia 2017
Publikacja: Paweł Hołda

26 i 27 sierpnia w Gromniku odbyły się 19. Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Rolnicy tarnowskiej ziemi wspólnie świętowali i dziękowali za zebrane plony. Relację z pierwszego dnia dożynek zamieściliśmy wczoraj w artykule „Dwudniowe Święto Plonów w Gromniku – Dzień pierwszy”. Dziś skupimy się na drugim dniu.

W niedzielę – w główny dzień dożynek powiatu – całość uroczystości odbyła się w letnim amfiteatrze. Włącznie z rozpoczynającą drugi dzień świętowania polową mszą świętą dożynkową pod przewodnictwem proboszcza parafii Gromnik, ks. Andrzeja Mirka. Uświetniła ją Orkiestra Dęta OSP Siemiechów, która po Eucharystii zagrała też krótki koncert. Podczas przemówień goście dziękowali rolnikom za trud pracy. Starosta tarnowski Roman Łucarz zwrócił uwagę na piękną pogodę towarzyszącą temu dwudniowemu świętu. Dziękował też organizatorom za wzorowe przygotowanie.

Swoją obecnością dożynki uświetnili także m.in. przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Gminy Gromnik Zdzisław Maniak, posłowie: Urszula Augustyn, Michał Wojtkiewicz, Włodzimierz Bernacki, senator Kazimierz Wiatr, wicewojewoda małopolski Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys, władze lokalne z całego powiatu, przedstawiciele różnych firm, a także goście z Longueau (Francja) i Szolnok (Węgry).

Chleb upieczony z tegorocznych zbiorów został wręczony wójtowi gminy Gromnik i staroście tarnowskiemu przez starostów dożynek: Domicelę Sterkowiec i Stanisława Kozłowskiego. Wręczono odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Obrzęd dożynkowy zaprezentowała kapela „Siemiechowianie”. Jednym z ważniejszych punktów dnia był 19. Powiatowy Przegląd Wieńca Dożynkowego. Nagrody wręczono w dwóch kategoriach. wieniec tradycyjny i wieniec współczesny. W pierwszej wyróżniono gminy Szerzyny i Rzepiennik Strzyżewski, III miejsce zajęły ex aequo Wietrzychowice i Ciężkowice, II – też ex aequo Radłów, Ryglice, a zwyciężyła gmina Wierzchosławice. W kategorii: „wieniec współczesny” III miejsce zajęły gminy Skrzyszów i Pleśna, II – Gromnik, a I – gmina Żabno. Niespodzianką był emocjonujący quiz przygotowany przez Klub Radnych PSL Powiatu Tarnowskiego, gdzie do wygrania był rower. Rozstrzygnięto też konkurs na „Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego 2016 roku”. Zwyciężył Wojciech Gądek – sołtys sołectwa Brzozowa w gminie Gromnik. Ponownie zagrał duet Gary & Nicolas, zaś gwiazdą wieczoru była Eleni. Występ zarówno sobotniej, jak i niedzielnej gwiazdy wieczoru cieszył się sporym zainteresowaniem.

Na tych, którzy odwiedzili gromnicki amfiteatr czekały liczne atrakcje, m.in. warsztaty kulinarne i rękodzieła ludowego, symulatory przygotowane w ramach akcji „Droga bez promili”, gulasze przygotowane przez gości z Węgier i z Francji oraz chleb przywieziony przez delegację z Szolnok. Ostatnim akordem 19. Dożynek Powiatu Tarnowskiego był pokaz sztucznych ogni.

Tekst: Marcin Knapik
Zdjęcia: Justyna Ornat, Marcin Knapik

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl