Dzieci z Ciężkowic odkrywają tajemnice Zamku Książ

01 września 2018
Publikacja: CKiP

Uczestnicy projektu pn. „Oryginalnie regionalnie! – Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela”, realizowanego przez Fundację Społeczną Progres w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice wzięli udział w drugim już wyjeździe edukacyjnym. W ramach realizowanych w projekcie działań, dzieci i młodzież z Gminy Ciężkowice, brali dotąd udział w tematycznym bloku warsztatowym oraz w wyjeździe edukacyjno – integracyjnym do Sandomierza. Tym razem uczestnicy „Ciężkowickiego Uniwersytetu Małego Obywatela” 28 sierpnia 2018 r. odwiedzili tajemniczy Dolny Śląsk, a tam Zamek Książ w Wałbrzychu. Zamek Książ to niezwykle ciekawe miejsce na mapie Polski, odwiedzając tę piękną budowle młodzi ludzie poznali historię nie tylko samego zamku, ale również najbliższych okolic. Uczestnicy wycieczki poznali prawdziwą historię Książa, wraz z przewodnikiem przemierzyli zamkowe mury poznając historię od Piastów do tajemnic II Wojny Światowej. Dzieci i młodzież usłyszeli o dziejach zamku zarówno za czasów arystokratycznej rodziny von Hochberg, jak i w trakcie burzliwego okresu II Wojny Światowej. Przewodnik oprowadził uczestników wycieczki po najpiękniejszych salach reprezentacyjnych zamku, a następnie po pomieszczeniach zamkowych przebudowanych przez nazistów w ramach realizowanego w Książu tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese”. W dalszej części przewodnik opowiedział młodym ludziom o najstarszej średniowieczno-renesansowej części zamku, w której mieszczą się takie sale jak: Hol Myśliwski wraz z Czarnym Dziedzińcem, Sala Rycerska czy Sala Konrada zwana kiedyś małą salą balową. Pod koniec zwiedzania uczestnicy obejrzeli zmodernizowane III piętro Zamku Książ, gdzie obecnie znajduje się m.in wystawa stała „Sekrety z zamkowej szuflady”. Dużą część ekspozycji stanowią tam fotografie odzyskane przez zamek dopiero po 2010 roku. Następnie, dzieci i młodzież, z poziomu tarasów weszli do tunelu z okresu II Wojny Światowej, który został wykuty na głębokości aż 15 m pod zamkiem. Po zakończeniu zwiedzania uczestnicy wyjazdu pozostali na krótki odpoczynek na zamkowych tarasach, które zostały stworzone w XVIII w.

Po krótkiej przerwie i obowiązkowym punkcie każdej wycieczki, czyli zakupie pamiątek, wszyscy uczestnicy wyjazdu udali się do pobliskiej restauracji na zasłużony posiłek. Po zasłużonej przerwie, dzieci i młodzież udali się do pobliskiej palmiarni, powstałej z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę zbudował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis – West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. Uczestnicy wycieczki w wałbrzyskiej palmiarni mogli podziwiać ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Potem dzieci i młodzież, w pobliskim parku, spotkali się z sympatycznym rycerzem, który przeniósł ich w świat średniowiecznych zabaw i gier. Były więc dawne zręcznościowe zabawy, noszenie księżniczek na tronie, nauka dawnych wyliczanek i odgadywanie zagadek wymyślonych przez przodków. Po wszystkim, uczestnicy zmęczeni ale zadowoleniu udali się w drogę powrotną.

To już ostatnie dni wakacyjnych działań w ramach wspomnianego projektu, na wszystkich uczestników czeka jeszcze wspólne świętowanie obchodów odzyskania niepodległości.

“Oryginalnie regionalnie! – Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela ” – to projekt realizowany przez Fundację Społeczną Progres w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Projekt realizowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020, Priorytet 2 Aktywne społeczeństwo, Kierunek działania 1 Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych.

 

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
AUTO-SOPALA
Mechanika Pojazdowa u Jacka

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl