„Dzikie smaki” – prestiżowy konkurs kulinarny w Ciężkowicach

26 stycznia 2017
Publikacja: Katarzyna Roman

Za nami trzecia edycja konkursu kulinarnego „Dzikie smaki” organizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach, jego tegoroczna edycja została zatytułowana „Dzika kaczka po myśliwsku”. Organizację konkursu wsparł Okręgowy Związek Łowiecki w Tarnowie. Do rywalizacji stanęli uczniowie szkół gastronomicznych z południa Polski, od Krościenka nad Dunajcem przez Tarnów po Bochnię. W konkursie nie mogło zabraknąć również przedstawiciela gospodarza – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach reprezentował Mateusz Łącki pod bacznym okiem Anny Truchan.

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie potrawy z dzikiej kaczki. Na wykonanie zadania mieli określony czas, a ich pracy bacznie przyglądało się wykwalifikowane jury. Rywalizacja przebiegła w przyjaznej atmosferze. Młodzi adepci sztuki kulinarnej oceniani byli przez dwie grupy ekspertów: techniczną – oceniającą proces przygotowania potrawy, oraz degustacyjną – oceniającą smak dania. Zdaniem przedstawicieli jury, uczestnicy konkursu zmierzyli się z naprawdę ciężkim zadaniem, gdyż dziczyzna to tzw. „trudny surowiec”. Ostatecznie największą ilość punktów, a tym samym zwycięstwo w trzeciej edycji konkursu zdobył Mateusz Łącki – uczeń ZSOiZ Ciężkowice.

Konkurs „Dzikie Smaki” ma w swoim założeniu przybliżyć przyszłym szefom kuchni temat dziczyzny, mało znanej szerokiemu społeczeństwu, skazanemu dziś na tuczoną wieprzowinę i marketowe produkty. Ma nawiązywać do tradycji staropolskiej kuchni, gdzie kiedyś dary pól i lasów były ważnym składnikiem menu. Ma także propagować zdrową żywność, a dzika kaczka z pewnością do takiej należy.

Serdecznie zachęcamy Państwa do obejrzenia relacji filmowej z tego niezwykłego wydarzenia.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl