Ekonomia dla najmłodszych – zajęcia dla uczniów klas I-III

20 stycznia 2020
Publikacja: m@c

W piątek 13 grudnia 2019 r. uczniowie z klas I–III wzięli udział w trzygodzinnych zajęciach warsztatowych pt. „Ekonomia dla najmłodszych”. Zajęcia przygotowała i poprowadziła studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego – Weronika Giemza, a wszystko odbywało się z pomocą i pod czujnym okiem pań wychowawczyń.

Podczas zajęć uczniowie pracowali w kilkuosobowych, mieszanych grupach, składających się z dzieci z różnych klas. Dzięki temu mogli ze sobą współpracować i wspierać najmłodszych kolegów podczas zadań wymagających pisania bądź liczenia.

Na początku uczniowie rozwiązali krzyżówkę, odgadując wyrazy związane z ekonomią. Wykazali się przy tym sporą wiedzą z tego zakresu. Później, w trakcie zajęć, wyjaśniali wspólnie, jak rozumieją słowo „ekonomia”, poznali historię powstania pieniędzy i skąd bierze się ich wartość. Dowiedzieli się, kto w Polsce zajmuje się produkcją pieniędzy oraz wprowadzaniem ich do obiegu, jak są one zabezpieczone przed podrabianiem czy co to jest waluta i od czego zależy jej kurs. Uczniowie obejrzeli krótki filmik, pokazujący jak w mennicy wytwarza się pieniądze, rozpoznawali obecne nominały polskich monet i banknotów, a także obejrzeli kilka banknotów sprzed denominacji złotego oraz monety kolekcjonerskie. Ponadto dowiedzieli się, dlaczego warto oszczędzać pieniądze, jak wypłacać pieniądze z bankomatu, czym są banki i w jaki sposób dbają o bezpieczeństwo pieniędzy swoich klientów, jakie są obecnie metody płatności: gotówkowe i bezgotówkowe. Dzieci rozmawiały też o tym, dlaczego ważna jest ochrona kodów PIN czy Blik.

W trakcie zajęć grupy zdobywały punkty za wykonywane zadania, uczniowie wzięli też udział w quizie wiedzy o ekonomii i pieniądzach. W tym wypadku nie liczyła się jednak wygrana, ponieważ słodka nagroda za zaangażowanie czekała na każdego uczestnika zajęć. Na koniec dzieci miały okazję dokładnie obejrzeć, jak wygląda karta płatnicza, dowiedziały się z jakich elementów się składa, po czym każdy mógł wykonać swoją własną. Zajęcia te były dla uczniów bardzo ciekawe. Uważnie słuchali i oglądali przygotowaną prezentację multimedialną, zadawali pytania. Chętnie pracowali   i angażowali się we wszystkie zadania.

Dziękujemy pani Weronice za przygotowanie tych ciekawych zajęć i przybliżenie dzieciom w przystępny sposób tematów związanych z ekonomią.

Źródło: SP nr 1 w Jastrzębi

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl