Finał projektu „Historia zatrzymana w kadrze…”

05 lipca 2019
Publikacja: Paweł Hołda

Dobiegła końca 10-miesięczna realizacja projektu Fundacji Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia” adresowanego do 175 uczniów 16 szkół podstawowych z kilku gmin powiatu tarnowskiego, a dofinansowanego ze środków FIO. W trakcie realizacji zadań  projektowych, w których znajdowały się odniesienia do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  dziesięcioosobowe grupy uczniów z poszczególnych szkół przeprowadzały wywiady z najstarszymi mieszkańcami swoich miejscowości,  poszukiwały  czarno-białych, ponad 50-letnich zdjęć, przedstawiających nie tylko miejsca,  ale także jej byłych mieszkańców. Uczestnicy projektu z pomocą starszych członków rodzin lub sąsiadów opisywali historie związane z utrwalonymi na fotografiach miejscami i osobami. Kolejne zadanie polegało na odnajdywaniu starych przedmiotów codziennego użytku (np. żelazka na dusze, narzędzia gospodarstwa domowego) i fotografowaniu ich. Korzystając z  pomocy starszego pokolenia, uczestnicy opisywali zasady działania oraz przeznaczenie odnalezionych przedmiotów. Następnie przeprowadzili lekcję historii dla swoich kolegów i zrobili wystawę starych sprzętów w szkole. Zadaniami projektowymi były również, m.in. konkurs na kartkę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, prelekcja p. Zbigniewa Mirosławskiego pt. ,,Pierwsze niepodległe” i konkurs historyczny na ten temat. Uczestnicy projektu wzięli także udział w specjalnie opracowanych dla nich kursach fotograficznym i komputerowym  oraz lekcjach muzealnych w zamku w Dębnie. Odbyli wycieczkę do Muzeum Zamek w Dębnie i do Tarnowa, gdzie zapoznali się z najważniejszymi historycznymi obiektami, pomnikami.

Wystawa starych przedmiotów, lekcje fotografii studyjnej i w plenerze, obróbki zdjęć, kurs komputerowy, wycieczka… długo by wymieniać! Projekt był naprawdę ciekawą rzeczą w naszym życiu szkolnym i nie żałujemy, że podjęliśmy się trudu. Naprawdę było warto! – tak podsumowały pracę Wiktoria, Weronika i Amelia – uczestniczki projektu z klasy VIII, SP Brzozowa.

Na zakończenie działań odbył się, z udziałem p. Wiktora Chrzanowskiego – wiceburmistrza Tuchowa, Finał Projektu w Domu Kultury w Tuchowie. Każda grupa zaprezentowała siebie, wypracowane materiały, a uczniowie z Wróblowic (gmina Zakliczyn) wystawili spektakl „Sto lat młodości”.  W efekcie działań uczniów powstanie publikacja poprojektowa (wrzesień 2019), gdzie zostaną zamieszczone wytwory prac dzieci.

Tekst: K. Gotfryd, K. Skrzyniarz
Zdjęcia: Archiwum Fundacji Synergia

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Origum
Mechanika Pojazdowa u Jacka
HITPOL
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl