Gdyńskie laury dla Bobowej

30 maja 2017
Publikacja: REDAKCJA

„Perły Samorządu 2017″ to już piąta edycja ogólnopolskiego rankingu. Uroczysta gala wręczenia nagród Dziennika Gazety Prawnej odbyła się 25 maja 2017 r. w Gdyni, w wyjątkowym miejscu  –  w  Muzeum Emigracji.

Gala była podsumowaniem pierwszego dnia kongresu, w trakcie którego samorządowcy z całej Polski brali udział w sesjach tematycznych, panelach dyskusyjnych oraz tzw. case studies. W tym dniu dyskutowano na różnorodne tematy – począwszy od nowoczesnej polityki informacyjnej w samorządach, poprzez skuteczną politykę energetyczną w gminach, aż po rządowe i gminne programy mogące pomóc w aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży.

Ideą samego rankingu było wybranie najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz gmin, wyróżniających się szczególną działalnością w zakresie inwestycji, ochrony środowiska oraz turystyki, sportu i rekreacji. Sprawdzano nie tylko działania promocyjno – kulturalne, ale też wzięto pod lupę działania gmin oraz tego jak potrafiły sobie poradzić z pozyskaniem środków unijnych w poprzednich latach.

Wszystkie gminy w Polsce, niezależnie od ich wielkości, zamożności, czy położenia geograficznego realizują te same, wyznaczone przez prawo, zadania i obowiązki względem społeczności lokalnych. Miano Perły Samorządu wędrują do tych, które wyróżniają się w sposób szczególny poprzez realizację tych zadań na poziomie wyższym, bardziej zaawansowanym i kompleksowym niż pozostali. W rankingu Perły Samorządu 2017 największe znaczenie mała JAKOŚĆ realizacji obowiązków gmin. Celem organizatorów rankingu nie było wskazanie gmin, w których żyje się najlepiej w Polsce, tylko tych, w których żyje się lepiej, niż  żyło  się dotychczas. Kapituła konkursu opracowała dwa rankingi:  najlepszy włodarz i najlepsza gmina w podziale na kategorie: gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska, gmina miejska do 100 tys. mieszkańców, gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców.

Jak czytamy w relacji Gazety Prawnej:

Dobry włodarz zasługujący na miano Perły Samorządu musi stawić czoła wielu oczekiwaniom członków społeczności lokalnej oraz pełnić wiele różnych ról istotnych dla rozwoju gminy. W tegorocznym rankingu chcielibyśmy ocenić osiągnięcia włodarzy skupione wokół czterech różnych obszarów jego aktywności: włodarz jako menedżer, włodarz jako koordynator, włodarz jako wizjoner oraz włodarz jako reprezentant.

W gronie wyróżnionych dziesięciu włodarzy z gmin wiejsko-miejskich z całej Polski znalazł się Burmistrz Bobowej Wacława Ligęza.

W tegorocznym rankingu najlepszych wybierała kapituła w składzie: Mariola Wytrykus – przedstawiciel biznesu, menedżer w Deloitte Consulting S.A., Kuba Wygnański – przedstawiciel środowiska organizacji społecznych, Zofia Jóźwiak – dziennikarz, prowadząca dodatek „Samorząd i administracja” Dziennika Gazety Prawnej, prof. Hanna Godlewska-Majkowska – naukowiec, nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Marta Gadomska- Byrska – szef Działu Dodatki Poradnicze i Wydawnictwa Specjalne Dziennika Gazeta Prawna.

W czasie drugiego dnia sesji plenarnej, która odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni pod hasłem „Czy rządowe programy mogą pomóc w aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży?” wręczono wyróżnienia w rankingu „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży Dziennika Gazety Prawnej”. Jak podkreślano podczas uroczystej gali, kultura fizyczna i sport stanowią w dzisiejszym społeczeństwie zasadniczą sferę kultury życia każdego człowieka. Dziennik Gazeta Prawna postanowił zorganizować ranking, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie samorządów wyróżniających się przeznaczaniem części budżetów na dofinansowanie zadań związanych z aktywnością ruchową ogółu społeczności, z uwzględnieniem budowy terenów rekreacyjnych oraz urządzeń sportowych.

Ogólnopolskie wyróżnienie w rankingu Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży otrzymała Gmina Bobowa.

Radości z przyznanych ogólnopolskich wyróżnień nie krył Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza – W tegorocznej edycji konkursu otrzymaliśmy aż dwie nagrody i tym samym zostaliśmy docenieni w różnych obszarach. Te sukcesy to oczywiście nie tylko moja zasługa. To ogromne zaangażowanie wielu osób, którym leży na sercu dobro Gminy jej mieszkańców. Wszystkie wyróżnienia bardzo mnie cieszą, ale i motywują do pracy. Nie mam zamiaru osiadać na laurach.  Lada dzień, ruszają kolejne duże inwestycje, które sprawią, że nasza gmina będzie rozwijać się jeszcze bardziej.

 

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

AUTO-SOPALA
Mechanika Pojazdowa u Jacka
MSERWIS v2
Origum
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl