„Gotowi by służyć”, czyli obóz sportowo – pożarniczy w Gminie Szerzyny

29 sierpnia 2018
Publikacja: REDAKCJA

Od 2 do 12 sierpnia w Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej, przebywała młodzież z terenu gminy Szerzyny, która dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych”, szkoliła umiejętności z zakresu pożarnictwa. Zadanie w całości realizowała OSP w Ołpinach, kadrę dydaktyczno – wychowawczą stanowili strażacy z OSP, wykwalifikowani opiekunowie oraz wychowawcy oraz kierownik turnusu.

Podczas dziesięciodniowego obozu młodzi adepci pożarnictwa poznawali tajniki pracy strażaka jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc. W programie nie zabrakło wielu atrakcji i specjalistycznych zajęć z zakresu pożarnictwa oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Podkreślić należy fakt, że niemalże każda jednostka OSP z tereny gminy Szerzyny odwiedziła obozowiczów przeprowadzając praktyczne zajęcia pożarnicze z takich działów jak: ratownictwo wodne, pierwsza pomoc, łączność, uzbrojenie osobiste strażaka, wyposażenie wozu bojowego i wiele innych. Ważnym elementem edukacyjnym obozu była nauka musztry. Nie zabrakło również zajęć plastycznych, muzycznych oraz integracyjnych. Obozowicze pod opieką wychowawców stworzyli strażacką piosenkę marszową, różnymi metodami plastycznymi wykonali własny wóz strażacki oraz strażacki okrzyk.

W zdrowym ciele zdrowy duch – to przysłowie, które podczas obozu stało się dewizą przyszłych strażaków – zatem nie mogło zabraknąć również porannej gimnastyki, biegów czy zajęć na siłowni. Podsumowując w czasie trwania obozu zrealizowany został program szkoleniowy MDP obejmujący następujące elementy:

 • ratownictwo medyczne wg procedur Państwowej Straży Pożarnej,
 • sprzęt pożarniczy oraz podstawy działań gaśniczych (z wykorzystaniem samochodu gaśniczego i sprzętu będącego na jego wyposażeniu),
 • organizacja służby w ochronie przeciwpożarowej,
 • podstawowe elementy musztry,
 • zawody sportowo – pożarnicze (nauka prawidłowego wykonywania konkurencji w ćwiczeniu bojowy m oraz sztafecie dla MDP).

W czasie wolnym od zajęć realizowany został również program zajęć kulturalno – rekreacyjnych:

 • gry zespołowe (piłka nożna, siatkówka, koszykówka),
 • prelekcje ekologiczne,
 • dwie wycieczki autokarowe w trakcie trwania obozu (Mysłowice – muzeum, Kraków – lotnisko)
 • wieczorek zapoznawczy,
 • spotkanie z piosenką marszową – karaoke, uroczyste ognisko,
 • plażowanie, kąpiel w basenie,
 • nauka tańca, dyskoteki,
 • zajęcia na siłowni.

Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Szerzyny młodzież odwiedziła Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Wieża kontroli lotów, kokpit i stery Cesny, remiza Lotniskowej Straży Pożarnej były nie lada atrakcją, która zrodziła niezapomniane wspomnienia, Kto wie, być może po tej wizycie zrodził się jakaś pasja awiatyki? Równie ważnym wyjazdem poza ośrodek wypoczynkowy była wycieczka do Mysłowic i Centralnego Muzeum Pożarnictwa. Młodzi adepci pożarnictwa, dowiedzieli się więcej co dokładnie jest misją Muzeum Pożarnictwa czyli: przechowywanie, gromadzenie, dokumentowanie oraz eksponowanie dorobku i dziedzictwa polskiego pożarnictwa. CMP jest największą tego typu placówką w Polsce i jednym z największych w Europie. Młodzież podziwiała muzealne zbiory, które liczą ponad 4 tysiące eksponatów. Najciekawsze z nich wyeksponowano, ujmując w działy tematyczne – które budziły zainteresowanie wśród zwiedzających. Grupa dowiedziała się również więcej o działalności społeczno-kulturalnej muzeum, czyli organizacji cyklicznych imprez: Dzień Dziecka, Noc Muzeów i Industriady. Warto podkreślić fakt, że od 2006 roku niniejsze muzeum, znajduje się na szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Wyrazy podziękowania za pomoc w realizacji zadania należą się Komendantowi Głównemu PSP gen. bryg. Leszkowi Suskiemu, Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie, Wójtowi Gminy Szerzyny Grzegorzowi Gotfrydowi oraz Komendantowi Gminnemu OSP Grzegorzowi Niziołkowi oraz GOPS w Szerzynach.

Dzięki pozyskanym dotacjom z różnych źródeł, dzieci oraz młodzież podczas obozu walczyła o atrakcyjne nagrody rzeczowe, natomiast na zakończenie pobytu wszyscy uczestnicy otrzymali sportowe pamiątki, koszulki oraz kubki.

Obóz wizytowali Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie bryg. mgr inż. Piotr Wójcik, Wójt Gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach Renata Górka. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł blisko 36 tys. zł. natomiast wkład finansowy MSWiA w znacznym stopniu pozwolił zrealizować zadanie i wyniósł prawie 14 tys. zł.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Origum
MSERWIS v2
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl