INFORMACJA WPROST:  Spotkanie międzypokoleniowe w SP w Stróżnej


Spotkanie międzypokoleniowe w SP w Stróżnej

„Książka to okno na świat, to promień słońca, który rozświetla ciemne noce, to najlepszy doradca we wszystkich sprawach bez względu na wiek”
Stanisław Lem
14 stycznia 2020r. w SP w Stróżnej odbyło się spotkanie czytelnicze pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. Koordynatorem  spotkania była  Pani Agata Jankowska – nauczyciel bibliotekarz.
Dyrektor szkoły Pan Andrzej Płaziński witając zaproszonych gości powiedział, że dzisiejsze spotkanie ma charakter szczególny, ponieważ w grupie czytelniczej spotykają się wielopokoleniowe rodziny.
Podkreślił, że wspólne czytanie sprzyja pogłębieniu więzi rodzinnych oraz wpływa korzystnie na wymianę własnych przemyśleń.
Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych. W młodszej grupie (kl. „0”-III) zaproszonymi gośćmi byli: Panie Lucyna Bogusz, Katarzyna Ćwiklik, Pan Józef Mucha, Państwo Katarzyna i Roman Cygnarowiczowie. Czytali razem z dziećmi lub/i wnukami w osobach: Łukasz Śliwa (kl.I), Anna Cygnarowicz (kl.II), Klaudia Mucha (kl.III). Dodatkowo czytały również uczennice kl.III- Estera Forczek, Maria Hałgas i Łucja Mucha. Zacni goście wspólnie ze swoimi dziećmi lub/i wnukami wybrali do czytania opowiadania pt.: „Babcia też człowiek” Ireny Landau, „Kiedy byłam mała” Danuty Wawiłow, „Uda się, Karolku” Małgorzaty Nawrockiej, fragm. Książki pt.: „Dziadek na huśtawce” Renaty Piątkowskiej oraz fragmenty o dziadziusiu z lektury pt.: „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.
Natomiast w starszej grupie (kl. IV-VIII) mieliśmy zaszczyt gościć Panie: Danutę Chronowską, Barbarę Baran, Pana Janusza Włudykę oraz naszą polonistkę Panią Wiolettę Bogusz z mężem Markiem Boguszem. Wspólnie z dziećmi lub/i wnukami w osobach: Julia Chronowska (kl.VIII), Karol Baran (kl.VIII), Dominik Bogusz (kl.VIII) oraz Julia i Filip Włudyka (kl. VII i VI) przeczytali wybrane baśnie i legendy: „Dziewczynka z zapałkami” H. Ch. Andersena, „Bajka o drzewie” Elizy Piotrowskiej, „O Dziadku Mrozie i zaczarowanej skrzyni” Janiny Halagardy, „Legenda o Piaście i postrzyżynach jego syna Siemowita” Wandy Chotomskiej.
Jak wynika z przeczytanych utworów rodzinne czytanie pogłębia więzi, uczy szacunku, wzajemnego zrozumienia, pozwala miło spędzić czas w gronie najbliższych. Ponadczasowość dzisiejszego czytelniczego spotkania wyrażona jest w puencie jednego z utworów:
„Zwracajmy uwagę na naszych bliskich, których twarze pomarszczył czas. Jest w nich tyle wiedzy o świecie i głębokiej mądrości. Przychodźmy do nich jak najczęściej rozmawiać i słuchać. Zobaczysz, że gdy tylko spytasz o dawne czasy, gdy jeszcze byli dziećmi to oczy im rozbłysną, a twarze się rozpogodzą. Niech będą jak najczęściej uśmiechnięci!”
Takie spotkanie jest dowodem, że wzajemne czytanie nie tylko łączy pokolenia, ale poszerza horyzonty i pomaga spojrzeć na świat z różnej perspektywy. Dzięki temu zdobywamy nową wiedzę, bo przecież wszyscy rozwijamy się przez całe życie.

Na zakończenie warto podkreślić, że zaproszeni goście byli bardzo wzruszeni tym, że mieli zaszczyt uczestniczyć w takim niezwykłym rodzinnym spotkaniu i w dowód wdzięczności wręczyli całej społeczności szkolnej słodkości.INFORMACJA WPROST 

została wygenerowana automatycznie.
Źródło oryginalnej treści:
http://naszabobowa.pl/spotkanie-miedzypokoleniowe-w-sp-w-stroznej/103175/


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl