Inwestycje 2017 – czyli co zrobiono w Powiecie Tarnowskim

04 stycznia 2018
Publikacja: Aneta Adamczyk

Starosta Powiatu Tarnowskiego -Roman Łucarz podsumowuje miniony rok pod względem inwestycji już zrealizowanych i tych rozpoczętych, wśród których są także te z terenu gminy Ciężkowice. 
Most nad Białą w Pławnej to druga co do kosztów zeszłoroczna inwestycja drogowa Tarnowskiego Starostwa. Okazały most – konstrukcja żelbetowa o długości 85 metrów już stoi i można z niego korzystać. W grudniu przeprowadzone zostały końcowe prace, ułożona została też nowa nakładka asfaltowa na fragmencie dojazdowym jezdni. Rozebranie starego drewnianego mostu w Pławnej i zastąpienie go konstrukcją żelbetową kosztowało prawie 3,8 mln zł. Na inwestycje pozyskano dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Kolejnym sukcesem Starostwa Tarnowskiego jest długo oczekiwana droga dojazdowa do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Jak podkreśla Roman Łucarz to był wstyd, że do ostatniej zachowanej na świecie posiadłości mistrza Paderewskiego prowadziła taka droga. Wytyczyć nową drogę nie było łatwo, głównie z tego względu, że grunty należały do prywatnych właścicieli. Jednak udało się pokonać wszystkie przeszkody i wybudować drogę z mostem nad Kąśnianką do Centrum Paderewskiego. Koszt inwestycji to 2,4 mln zł, w połowie dofinansowany dotacją z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ogromnym sukcesem jest również fakt, że Centrum Paderewskiego znalazło się w gronie elitarnych placówek kultury współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To nie tylko realne wsparcie finansowe, ale też prestiż dla instytucji upowszechniającej twórczość wybitnego artysty i męża stanu. Podpisana umowa pozwala też na pełne wykorzystanie potencjału artystycznego Centrum Paderewskiego oraz zapewnia instytucji stabilny rozwój i zwiększenie możliwości twórczych.

Do innych inwestycji zrealizowanych w 2017 roku przez Starostwo Powiatu Tarnowskiego  należy odcinek drogi powiatowej łączący skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 973 w Ilkowicach ze skrzyżowaniem z drogą wojewódzką w Łęgu Tarnowski, gdzie na całej długości (około 3,5 km) jezdnia została poszerzona do 6 metrów, została położona nowa nakładka asfaltowa, oczyszczono rowy i utwardzono pobocza. Wybudowany został chodnik o szerokości 2 metrów. Powstały trzy nowe zatoki autobusowe z peronami, nowe przejścia dla pieszych z wyspami dzielącymi, zamontowano też oświetlenie solarne. Koszt całego przedsięwzięcia to prawie 4,5 mln zł. Jak podkreśla Starosta Tarnowski- „Ta inwestycja to przykład bardzo dobrej współpracy wojewody, bo otrzymaliśmy środki z budżetu państwa, samorządu powiatowego oraz gminnego. Warte podkreślenia jest, że Gmina Żabno nie tylko wniosła własny wkład finansowy, ale również przekazała grunty na poszerzenie drogi i chodnik”.

W 2017 rozpoczęto również budowę nowej siedziby dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dwudniakach, a juz w tym roku  do dyspozycji dzieci niepełnosprawnych oddamy nowoczesny obiekt wedle standardów XXI wieku. Lokalizacja w Dwudniakach ma wiele zalet. Łatwy dojazd, spokój, cisza, wszystko w otoczeniu lasów i zbiorników wodnych. Duża i bezpieczna przestrzeń pozwalać będzie na kontynuację sprawdzonych i cenionych przez rodziców oraz specjalistów form terapii. Rozszerzona zostanie działalność Ośrodka.  Najtańsza oferta opiewała na kwotę przeszło 10 mln zł i ta została przez Zarząd Powiatu zaakceptowana. Starostwo Powiatowe czyni starania o pozyskanie zewnętrznych dofinansowań.
W 2017 ruszył także duży projekt zakładający wsparcie szkolnictwa zawodowego w powiecie w oparciu o Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie. To całkiem spora kwota, bo około 4,5 mln zł dotacji unijnej plus 500 tys. zł pochodzące z budżetu Starostwa. Przygotowana została też kompleksowa termomodernizacja trzech powiatowych szkół – obu tuchowskich oraz Zespołu Szkół w Zakliczynie.

Należy również wspomnieć o bazowej cyfryzacji zasobów geodezyjnych w powiecie. To kolejne duże pieniądze z Unii Europejskiej, bo dofinansowanie wynosi przeszło 14 mln zł. Wykonywane są nowoczesne mapy z samolotu i granice nanoszone cyfrowo. Wiele bieżących remontów przeprowadzanych jest w Domach Pomocy Społecznej. Dzięki wsparciu wojewody wykonywanych również wiele drobnych inwestycji podnoszących standaryzację tych placówek.

2018 rok to początek największej w dotychczasowej historii powiatu inwestycji czyli przebudowy drogi z Karwodrzy do Ładnej. W sumie przebudowana zostanie jezdnia o łącznej długości 12,7 km w miejscowościach Karwodrza, Trzemesna, Łękawica, Skrzyszów i Ładna. Droga będzie solidna i bezpieczna, poszerzona do 6 metrów, a tam gdzie to nie jest możliwe – do 5,5 m. Wyremontowane będą też pobocza – w sumie będzie 3,7 km nowych chodników. Będą nowe zatoki autobusowe, dwa nowe mosty oraz rondo w Skrzyszowie. Dobudowany zostanie też 400 metrowy odcinek drogi w Skrzyszowie, aby ciąg jezdny omijał zabytkowy kościół w tej miejscowości. Na inwestycje pozyskano 17 mln zł ze środków unijnych jednak ta suma nie jest wystarczająca gdyż najtańsza oferta przetargowa przewyższa założony budżet o 4 mln zł. Dzięki podwyższeniu udziałów w inwestycje przez samorządy z Tuchowa i Skrzyszowa wkrótce rozpocznie się przebudowa.

Źródło: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Origum
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
MSERWIS v2
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl