“Jak Porucznik Ulatowski Ciężkowice do Polski przyłączył”

21 listopada 2018
Publikacja: Piotr Rutka

Dziś przedstawiamy Państwu zapis całego widowiska plenerowego zatytułowanego “Jak Porucznik Ulatowski Ciężkowice do Polski przyłączył”, którego premiera odbyła się na ciężkowickim Rynku w dniu 11 listopada 2018 r., czyli w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

31 października 1918 roku do Ciężkowic przyjechał z Krakowa były oficer Legionów – porucznik Leon Franciszek Ulatowski. Chciał on osobiście powiadomić ówczesnego Burmistrza Jana Mordawskiego o ostatecznym upadku Monarchii Austro -Węgierskiej i konieczności organizowania na tym terenie zrębów państwowości polskiej. Pytanie nasuwa się dlaczego młodemu oficerowi chciało się jechać do małego miasteczka z tą wiadomością. Otóż tutaj mieszkali jego rodzice i tutaj był jego dom rodzinny. Jego przyjazd uruchomił cały szereg wydarzeń, które w zaledwie kilka dni zmieniły życie mieszkańców Ciężkowic. 

Aby kilkanaście zdań zapisanych w kronice miasta zamienić na scenariusz i wystawić w formie widowiska plenerowego na ciężkowickim rynku musiała powstać spora bo ponad pięćdziesięcioosobowa grupa złożona z aktorów Teatru Seniorów, Młodzieżowej Grupy Synapsy, druhów Strażaków OSP z jednostki w Ciężkowicach, Orkiestry Dętej im. Jana Muchy i księdza Marka z miejscowej Parafii.

Sporym ułatwieniem podczas realizacji przedstawienia okazało się dofinansowanie tego projektu z Narodowego Centrum Kultury w programie “Kultura interwencje 2018” o co skutecznie zabiegało Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. 

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl