Jesienne spotkanie z Malwiną i Przemkiem w Przedszkolu w Gromniku

  15 listopada 2017
  Publikacja: Paweł Hołda

  “Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie- naucz. Jeśli nie wie- wytłumacz. Jeśli nie może- pomóż”
  (Janusz Korczak)

  Czym skorupka za młodu… i tak dalej. Dla nas rodziców i nauczycieli najważniejszą sprawą, jaką należy wpoić maluchowi jest przekonanie, iż to, że ktoś jest inny wcale nie oznacza, że jest gorszy. Małe dzieci nie mają uprzedzeń, są otwarte i gotowe zaakceptować świat takim, jaki jest. Jeśli od najmłodszych lat będziemy wpajać im tolerancyjność i szacunek dla innych- nasze starania na pewno zakończą się sukcesem.

  W myśl zasady Pomagając innym, pomagasz również sobie” w dniu 25 października 2017 roku odbyło się (już po raz kolejny zresztą) spotkanie dwójki niepełnosprawnych uczniów- Malwiny i Przemka z dziećmi 3-,4-,5- i 6 – letnimi w Przedszkolu w Gromniku. Malwina i Przemek przyjęli z wielką ochotą zaproszenie do przedszkola, gdyż są bardzo otwarci na kontakty z innymi, a ponadto pochodzą z rodziny wielodzietnej oraz systematycznie i chętnie uczestniczą już od wielu lat we wszystkich możliwych spotkaniach zarówno z dziećmi pełnosprawnymi, jak i niepełnosprawnymi z terenu Gminy Gromnik. Ogromna w tym zasługa całej ich rodziny.

  Przedszkolaki przygotowały dla swoich niecodziennych gości nie tylko przepiękne przedstawienie związane z aktualną porą roku czyli jesienią, ale i też zaprezentowały ciekawe tańce oraz gry i zabawy ruchowe. Maluchy zachwycały nie tylko swoimi zdolnościami tanecznymi i aktorskimi, ale przede wszystkim swoim taktem, naturalną szczerością i kreatywnością, tak charakterystyczną zresztą dla małych dzieci. Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze oraz w otoczeniu bajecznie udekorowanych sal przedszkola.

  Malwina i Przemek byli zachwyceni wizytą, o czym świadczyły choćby ich uśmiechnięte buzie, które pokazują liczne zdjęcia wykonane jako pamiątka z tej jakże miłej wizyty.

  Spotkanie przyniosło obu stronom wiele korzyści. Malwina i Przemek czuli się wspaniale w przedszkolu wśród miłych i uśmiechniętych dzieciaków. Choć współcześnie tak często zapomina się o dobrych manierach i życzliwości, to przedszkolaki już po raz kolejny udowodniły, że należy szanować każdego człowieka, pomagać mu, a przede wszystkim nie wolno się go bać.

  Bardzo dziękujemy Rodzicom, że wychowując swoje dzieci wpajają im już od najmłodszych lat szacunek do drugiego człowieka i uświadamiają, że słabszym należy pomagać, a Rodzicom dzieci niepełnosprawnych dziękujemy za to, że na twarzach ich dzieci zawsze gości uśmiech.

  My zaś wszyscy nigdy nie zapominajmy o tym, że: “(…) Osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować. Lęk przed chorymi osobami wynika najczęściej z niewiedzy. Nie wiemy jak się zachować. Niektórzy się odwracają i uciekają, ale są też tacy, którzy potrafią się zatrzymać, i pomimo tego, że też się boją, w końcu zaczynają rozumieć, że to też zwyczajny człowiek, który może nie ma nóg, ale ma za to wózek i potrafi z tym żyć …”
  (Anna Dymna)

   

  Autor: Nauczyciele przedszkola i zajęć rewalidacyjnych Zespołu Szkół w Gromniku

  POLUB NAS NA FACEBOOKU!
  SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
  REKLAMA

  KOMENTARZE, OPINIE*

  (*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

  ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

  REKLAMA
  Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
  Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl