Zbigniew Karciński

  Jeżdżę z głową – Gmina Gromnik

  01 lutego 2018
  Publikacja: Paweł Hołda

  Uczniowie ze szkół podstawowych w gminie Gromnik są w trakcie realizacji projektu dotyczącego nauki jazdy na nartach – „Jeżdżę z głową”. Realizowany jest przez jednostkę samorządową przy współudziale finansowym Województwa Małopolskiego, a skierowany do uczniów klas szkół podstawowych.

  W programie uczestniczyło 7 grup szkoleniowych, w tym:

  3 grupy        (36 osób)         –  SP Gromnik  (ZS Gromnik)

  1 grupa        (12 osób)         –  SP Chojnik   (ZS Chojnik)

  1 grupa        (12 osób)          –  SP Rzepiennik Marciszewski, SP Chojnik  (ZS Chojnik)

  1 grupa        (12 osób)         –  SP Siemiechów  (ZS Siemiechów)

  1 grupa        (12 osób)         –  SP Brzozowa, SP Siemiechów  (ZS Siemiechów)

  Zajęcia szkoleniowe odbywają się na terenie stacji narciarskiej „Jurasówka” w Siemiechowie. Każda grupa uczestniczy w 5 zajęciach szkoleniowych, które trwają 4 x 45 minut.Zajęcia prowadzone są pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

  Lekcje na stoku pozwalają wszystkim uczestnikom kursu na opanowanie techniki jazdy na nartach, jazdy pługiem, skręcania, zatrzymywania się oraz jazdy na krawędziach. Oprócz tego uczniowie zapoznają się z regulaminem korzystania z urządzeń i tras zjazdowych, uczą się respektowania znaków narciarskich ustawionych na trasie, jazdy w kompletnym stroju narciarskim (ze szczególnym zwróceniem uwagi na posiadanie kasku), zachowywać szczególną ostrożność podczas zjazdu, zjeżdżać z odpowiednią szybkością, zachowywać bezpieczną odległość od innych osób, zjeżdżać z góry tak aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu z przodu, unikać zatrzymania w miejscach zwężeń i z ograniczoną widocznością, podchodzić tylko poboczem trasy zjazdowej, pomagać osobom leżącym.

  Nie bez znaczenia jest fakt, że uczniowie wdrażają się do wspaniałej formy spędzania czasu wolnego, jaką jest jazda na nartach. Wszyscy są zadowoleni z faktu, że opanowali tę sztukę, która wydawała się początkowo bardzo trudna. Sama jazda sprawia uczestnikom dużo radości, z niecierpliwością czekają na kolejne wyjazdy.

  Gorące podziękowania dla Wójta gminy Gromnik P. Bogdana Stasza za wsparcie w realizacji projektu. Bezcenna okazała się pomoc P. Małgorzaty Kras z Urzędu Gminy, która czuwa nad formalnym przebiegiem zadania. Podziękowania dla nauczycieli wychowania fizycznego za zorganizowanie grup i pomoc dzieciom podczas dowozów i zapewnienie wsparcia podczas pobytu na stoku. Dziękujemy również serdecznie stacji narciarskiej „Jurasówka” w Siemiechowie za przyjęcie na swoje barki tak licznej grupy dzieci i sprawne przeprowadzenie projektu.

  Tekst: Edward Cudek

  POLUB NAS NA FACEBOOKU!
  SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
  REKLAMA

  KOMENTARZE, OPINIE*

  (*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

  ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

  REKLAMA
  Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
  Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl