Każda ingerencja w drogomierz samochodowy jest naruszeniem prawa

05 lutego 2020
Publikacja: m@c

Od nowego roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego. Policjanci w ramach kontroli drogowych muszą przeprowadzić sprawdzenie stanu licznika drogowego, w celu wyeliminowania procederu związanego z „kręceniem liczników”. Odczytanie stanu drogomierza jest bezpośrednio wprowadzane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Na terenie garnizonu tarnowskiego takie przypadki również mają miejsce. Ostatnio w powiecie tarnowskim dwóch kierowców podczas kontroli drogowej nie potrafiło wytłumaczyć, dlaczego odczyty ich drogomierzy są mniejsze niż wykazane na stacjach diagnostycznych podczas corocznego przeglądu stanu technicznego. W pierwszym przypadku kierowca volkswagena miał licznik zaniżony o niemal 300 tysięcy kilometrów, w drugim przypadku licznik hondy zaniżony był o blisko 130 tysięcy kilometrów. W każdym takim przypadku policjanci prowadzą czynności w związku z podejrzeniem naruszenia przepisu karnego określonego w artykule 306a kk.. Każda ingerencja w prawidłowe wskazanie drogomierza skutkuje odpowiedzialnością karną i związaną z tym konsekwencją, w tym przypadku nawet pozbawieniem wolności do lat 5.

Jeśli chcesz samemu sprawdzić swój pojazd, możesz to zrobić za pośrednictwem Profilu Zaufanego. Szczegóły można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/moj-pojazd.

Aby uzyskać informacje o sprawdzanym samochodzie, potrzebne są następujące dane; numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Źródło: KMP Tarnów

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl