KGW „Brzozowianki” wyróżnione na Małopolskim Festiwalu Smaku

06 lipca 2019
Publikacja: Paweł Hołda

W sobotę, 29 czerwca 2019 r. w Zgłobicach odbyło się pierwsze w tym roku kulinarne spotkanie w ramach przedsięwzięcia  Małopolski Festiwal Smaku.

– Mamy dziś w Zgłobicach najlepsze potrawy, bo przygotowane zostały przez najlepsze w regionie koła gospodyń wiejskich. Miło jest wrócić do smaków z dzieciństwa, bo kojarzą się z domem, z ciepłem, z wszystkim tym, co najpiękniejsze. I pamiętajmy, że jesteśmy z Małopolski, a zatem na polu smakuje lepiej – mówiła Anna Pieczarka, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Już od godziny 15.00 dwanaście kół gospodyń z powiatu tarnowskiego wystawiło do degustacji potrawy regionalne. Jedno ze stoisk należało do KGW „Brzozowianki” z Brzozowej (gmina Gromnik). Panie przygotowały m.in.: parowce, sery, ciasta i drożdżówki, barszcz z uszkami, jagodzianki, chleby i podpłomyki, smalec, ogórki kiszone.  Spośród wszystkich kół gospodyń wiejskich i wystawców wybrano najlepsze smaki. Do konkursu zgłosić można było tylko jedną potrawę. Przygotowane przysmaki oceniało jury, na czele którego stanęła Anna Pieczarka – przewodnicząca jury, wójt gminy Tarnów – Grzegorz Kozioł, Monika Gubała – dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego oraz szef kuchni – Andrzej Polan. Pierwsze miejsce wśród potraw według przepisów naszych babć otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Joninach za „prawdziwe jonińskie pierogi z dziczyzną, kapustą i prawdziwkami”. Z kolei trzy wyróżnienia powędrowały do KGW w Jodłówce-Wałkach za „Paciarkę Baby Jagi”, KGW w Brzozowej za „parzaki” i KGW „Pełna Chata” z Rzuchowej za pasztet z cukinii. Wyróżnione brzozowskie parzaki (zwane częściej parowcami) to drożdżowe kulki wielkości pączków nadziewane marmoladą z dodatkiem dzikiej róży i parzone na parze. Można je polać masłem z bułką tartą lub posypać cukrem albo polać musem owocowym. Palce lizać!

Przybyli na imprezę goście nie tylko degustowali, ale mogli również wziąć udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Andrzeja Polana – szefa kuchni najbardziej prestiżowych hoteli w Polsce, autora popularnych programów kulinarnych.

W czasie degustacji na scenie ludowe przyśpiewki prezentowały zespoły ludowe Zalasowianie i Siemiechowianie.

Tekst: K. Gotfryd
Zdjęcia: Z. Gotfryd, K. Gzyl

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
AUTO-SOPALA
Mechanika Pojazdowa u Jacka
Origum

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl