SKLEP W ROŻNOWICACH

  Kolejni nagrodzeni odznaką ‘Zasłużony dla Kultury Polskiej’

  25 maja 2017
  Publikacja: CKiP

  W minioną niedzielę- 21 maja 2017 roku, na zakończenie Jubileuszowego- 35 Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka w Szczurowej, odznaką ‘Zasłużony dla Kultury Polskiej’ uhonorowano cztery osoby z powiatu krakowskiego, brzeskiego i tarnowskiego, związane z wieloletnią pracą w Zespołach Folklorystycznych. Wśród nagrodzonych znalazł się Pan Antoni Hołda – wieloletni kierownik muzyczny kapeli „Pogórzanie” z Jastrzębi.

  Jak podkreślił w Liście Gratulacyjnym, wnioskodawca – Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Pan Antoni Malczak:

  Honorowa odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznawana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wybitnym, szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie artystycznej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Z okazji otrzymania tego odznaczenia proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz wyrazy wielkiego uznania dla Pana dorobku. Od lat kieruje się Pan przesłaniem Władysława Orkana, dbając o zachowanie tradycji regionu Pogórza Ciężkowickiego, która jest Pana godnością i dumą. Utrwala Pan ją w archaicznych nutach ludowych przez lata wygrywanych na różnych instrumentach”.

  Jest to już druga taka nagroda w posiadaniu członków zespołu „Pogórzanie” i jednocześnie trzecia wśród pracowników Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice.

  W tym roku w Szczurowej na scenie pojawiło się ponad siedmiuset wykonawców w różnych kategoriach konkursowych. Dom Kultury w Jastrzębi reprezentowali: Kobieca Grupa Śpiewacza, Zespół Folklorystyczny – „Młodzi Jastrzębianie” oraz solista–Stanisław Oślizło. Nasze panie konkurowały z ponad trzydziestoma grupami śpiewaczymi z 7 powiatów. W kategorii Młodzieżowych Zespołów prezentujących folklor autentyczny, Młodzi Jastrzębianie zajęli II miejsce (pierwszego miejsca nie przyznano). Solista – Stanisław Oślizło, wywalczył I miejsce, a tym samym udział w „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej w sierpniu tego roku.

  POLUB NAS NA FACEBOOKU!
  SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
  REKLAMA

  KOMENTARZE, OPINIE*

  (*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

  ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

  REKLAMA
  Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
  Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl