Kolekcja Batalionów ocalona dla potomnych

31 lipca 2020
Publikacja: m@c

Pomimo ogromnych trudności, spowodowanych przede wszystkim ograniczeniami finansowymi i czasowymi, udało się odkupić z rąk spadkobierców niezwykle cenną kolekcję ptaków (Batalionów). Istniało ryzyko ich deprecjacji lub sprzedaży za granice. Zbiór sprzed około 50 lat ma niezwykłą wartość naukową i estetyczną. Na trwałe wzbogaci on zbiory Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach, jako największa znana kolekcja tego gatunku w naszym kraju. Wyjątkowa biologia i uroda Bataliona oraz historia jego wymierania w Polsce, stanowić będzie ilustrację do wielu prezentowanych treści edukacyjnych. Zebranie potrzebnej kwoty; 19 500 złotych, udało się dzięki inicjatywie Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej im. Włodzimierza Tomka oraz licznym, prywatnym ofiarodawcom.

Dziękujemy wszystkim za wkład w to wyjątkowe dzieło!

Zapraszamy do Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach by podziwiać ocaloną kolekcje i wyrażamy nadzieję, że w najbliższym czasie okoliczności pozwolą na bezpieczną organizację uroczystego przekazania zbiorów i osobiste podziękowania dla wszystkich darczyńców. Batalion Philomachus pugnax (L., 1758) W szacie godowej samce tego gatunku posiadają indywidualne, niepowtarzalne upierzenie w postaci spektakularnych kryz i peruk (zapraszamy do muzeum na opowieść o znaczeniu kolorów upierzenia i złożoności godów). W pierwszej dekadzie XX wieku przestał występować w Małopolsce i sukcesywnie zmniejszał swoją liczebność w całym kraju, najdłużej zajmując lęgowe stanowiska nad środkową Wartą i w Kotlinie Biebrzańskiej. W granicach Polski batalion jest obecnie gatunkiem na krawędzi wymarcia. Regularnie obserwuje się wiosenne toki, co jednak zwykle nie przekłada się na przystąpienie do lęgów. Sama ścisła ochrona gatunkowa nie zatrzymała kurczenia się liczebności batalionów. Polska Czerwona Księga Zwierząt jako podstawowe działania dla odbudowy populacji podaje rezygnację z obwałowywania koryt rzek, rezygnacja z budowy nowych i istniejących zbiorników zaporowych, demelioracja teras zalewowych oraz odpowiednie gospodarowanie łąk.

Wojciech Sanek

Źródła;
Głowaciński Z. red. „Polska Czerwona Księga Zwierząt”, Warszawa 2001, str. 201 -204
Chylarecki P. red „Monitoring ptaków lęgowych – Poradnik metodyczny, Wydanie drugie”, BMŚ, Warszawa 2015, str. 239 – 243

Źródło: CKiP Ciężkowice 

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl