Konkurs pierwszej pomocy w Publicznym Gimnazjum w Ciężkowicach

07 lutego 2017
Publikacja: Piotr Rutka

Pierwsza pomoc jest czynnikiem o kluczowym znaczeniu podczas zdarzeń nagłych, zagrażających życiu lub zdrowiu, dlatego tak ważna jest edukacja młodzieży w tym zakresie. Od szybkości decyzji, celowości zabiegów ratowniczych wykonanych doraźnie, bezpośrednio po zaistnieniu nieszczęśliwego wypadku, zależy nieraz dalszy los poszkodowanego, a czasami i jego życie. Z tych oto przesłanek zrodziła się potrzeba zorganizowania w naszej szkole Konkursu pierwszej pomocy.

Konkurs ten odbył się 26 stycznia 2017 r. w Publicznym Gimnazjum w Ciężkowicach we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Ciężkowicach ( koordynatorzy konkursu: p. Anna Pierz, p. Leszek Podobiński).

Celem  konkursu było przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy, pogłębienie wiedzy na temat współczesnych zagrożeń życia  i zdrowia oraz sposobów udzielania pomocy poszkodowanym.

Konkurs polegał na udzieleniu odpowiedzi na zestaw 3 pytań przez zespoły reprezentujące poszczególne klasy. Zadaniem uczestników była prezentacja  praktycznych umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym (m.in. zapewnienie bezpieczeństwa ratującemu i poszkodowanemu przed przystąpieniem do czynności ratowniczych, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, sprawdzanie przytomności poszkodowanego, wezwanie pomocy, znajomość numerów alarmowych, sprawdzanie oddechu, układanie poszkodowanego w tzw. pozycji bocznej ustalonej, oddechy ratownicze, uciskanie klatki piersiowej – ćwiczenie z fantomem oraz defibrylatorem; postępowanie w przypadku omdlenia, zadławienia, oparzenia i inne). Pozostali uczniowie gimnazjum uczestniczyli jako obserwatorzy. Każda z uczniowskich odpowiedzi była weryfikowana i uzupełniana  przez komisję, w której skład weszli: Krzysztof Śliwa – naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowicach, Ryszard Zych – z-ca prezesa OSP w Ciężkowicach, p. Leszek Podobiński – opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Ciężkowicach.

 W konkursowych zmaganiach I miejsce zdobyły uczennice klasy IIIa: Maria Trela, Klaudia Drzewicz, Natalia Leśniak; II miejsce uczennice klasy Ia: Martyna Udała, Mariola Florek,  Aleksandra Dziuban; III miejsce uczniowie klasy IIIb: Marta Piszczek, Michał Babral, Arkadiusz Włudyka. Zwycięskie drużyny otrzymały upominki i dyplomy, a każdy uczestnik konkursu pamiątkowy dyplom.

Bardzo serdecznie dziękujemy przedstawicielom OSP w Ciężkowicach za fachowe rady i wskazówki dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy. Dziękujemy fundatorom nagród: OSP w Ciężkowicach oraz Jadwidze Szerląg (Delikatesy „Centrum” w Bogoniowicach).

Konkurs był dla uczniów okazją do praktycznego sprawdzenia wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy; jesteśmy przekonani, że pomimo młodego wieku wielu z nich  potrafiłoby skutecznie pomóc w nagłej potrzebie. Mamy jednak świadomość, że konieczna jest dalsza praca w tym kierunku i ustawiczne doskonalenie się.

Autor: Anna Średniawa, Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Ciężkowicach

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl