Koronka klockowa jedną z wizytówek Marki Karpackiej

25 września 2018
Publikacja: REDAKCJA

Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa w partnerstwie  z Solnobanský Čipkársky Cech ze Słowacji realizuje mikroprojekt pn.: „Koronka klockowa jedną z wizytówek Marki Karpackiej”. Celem projektu jest ochrona przed zapomnieniem i zaginięciem unikalnego rękodzieła ludowego – bobowskiej koronki klockowej. Realizacja projektu umożliwia wykonanie kwerendy materiałów historycznych dotyczących koronki klockowej, wydanie publikacji zawierającej opracowane materiały (tj. stare wzory, koronki, dokumentacja fotograficzna, itp.) zebrane podczas badań oraz przygotowanie ekspozycji stałej i objazdowej z zastosowaniem nowoczesnych form.

W trakcie realizacji projektu zostanie wykonany mural opisujący bogatą tradycję rękodzielniczą regionu Karpat, który przyczyni się do zwiększenia świadomość społecznej w zakresie produktów lokalnych charakterystycznych dla obszaru pogranicza polsko-słowackiego oraz zwróci uwagę młodego pokolenia na tradycyjne rękodzieło w celu kontynuacji dziedzictwa kulturowo-gospodarczego regionu.

Ponadto podjęte w ramach współpracy z partnerem słowackim działania polegają na zebraniu i skatalogowaniu materiałów oraz przygotowaniu ekspozycji dotyczącej koronki klockowej, która zostanie zaprezentowana m.in. w 2 miastach na Słowacji.

Mikroprojekt realizowany przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa ma za zadanie zwiększyć wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego celem podniesienia atrakcyjności
i konkurencyjności na obszarze Euroregionu „Karpaty”.

Realizacja wspólnego zadania w okresie od 01.07.2018 do 30.06.2019 pozwoli dostrzec i bardziej docenić walory historyczno-kulturowo-przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego.

Wartość całkowita mikroprojektu wynosi 46 863,00 Euro, z czego finansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 39 833,55 Euro, z budżetu państwa 2 343,15 Euro i ze środków Gminy Bobowa 4 686,30 Euro. 

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
AUTO-SOPALA
Origum
Mechanika Pojazdowa u Jacka

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl