Lider zespołu PECTUS w Bobowej

26 kwietnia 2017
Publikacja: Piotr Rutka

W dniu 25 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej odbył się koncert laureatów I Powiatowego Konkursu Wokalno – Muzycznego Popularyzującego Twórczość Zespołu “PECTUS” pod nazwą „Maszeruj do własnej muzyki, odnajdź ją i idź w jej rytm”. Koncertowi towarzyszyły liczne atrakcje, wśród nich najważniejszym punktem programu było spotkanie z liderem zespołu “Pectus” – Tomaszem Szczepanikiem.

Wydarzenie rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej Barbara Wołkowicz. Następnie konferansjerzy uroczystości – uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej przybliżyli zebranym historię dotyczącą początków i kariery zespołu “Pectus”. Kolejnym punktem programu była przemowa Tomasza Szczepanika skierowana do zebranych gości.

Lider zespołu w swoim wystąpieniu przedstawił działalność zespołu „Pectus”, powspominał szkolne lata oraz powiedział, co dla niego w życiu jest najważniejsze, jak należy dążyć do celów i o czym należy pamiętać pokonując trudy codziennej wędrówki:

Stawiamy na rodzinę! Rodzina jest rzeczą najważniejszą! My drodzy Państwo występujmy w składzie braterskim- jest to jedyny taki zespół w Europie- to duże wyzwanie- łączyć rodzinę i pasję do muzyki… Mam nadzieję, że to nasze prowadzenie zespołu muzycznego… naszej powiedzmy w cudzysłowie „kariery”, jakoś wtapia się również w myślenie tej szkoły i w rozwój. Pomimo tego, że na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat szkoła musiała się zmieniać i nie ma już pewnych kierunków, które kiedyś były… to ludzie, których spotykam dzisiaj… patrząc na Panią profesor od języka polskiego Panią Ewę, moją Panią Dyrektor… naprawdę życzliwych mi ludzi: Pana Janusza… Pana Piotra…którzy od samego początku nas wspierali… nas jako zespół… i nas jako rodzinę, bo to jest naprawdę duży projekt. Ciszę się ogromnie z tego spotkania i życzę Państwu… przede wszystkim Wam- uczniom wielu sukcesów! Chciałbym powiedzieć, że mimo pochodzenia z małej miejscowości można spełniać swoje marzenia… można dojść tam gdzie się naprawdę chce. Oczywiście trzeba włożyć w to dużo ciężkiej pracy i otaczać się pozytywnymi ludźmi, trzeba być otwartym na świat, uśmiechniętym, radosnym… jak mówi nasza nazwa „Pectus” z języka łacińskiego: trzeba mieć siłę woli, hart ducha i upór w dążeniu do celu- tego życzę naszym wszystkim wykonawcom! Bo przecież to jest szkoła artystyczna! Bardzo dziękuję!

Po przemówieniu Tomasza Szczepanika na scenie pojawił się nauczyciel wychowania fizycznego Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej Janusz Średniawa, który przeprowadził wywiad z liderem zespołu „Pectus”:

Prowadzący – Janusz Średniawa: Wracasz tutaj Tomek po szesnastu latach od momentu ukończenia szkoły jako człowiek sukcesu. Jeden z niewielu naszych absolwentów, który osiągnął w życiu tak wiele. Mam nadzieję, że w Twoje ślady pójdą też nasi inni uczniowie… czego im życzę. Pragnę Ci zadać pytanie: Co się czuje wchodząc w mury tej szkoły wiedząc jaką ma się w tej chwili pozycję…jak się jest znanym?

Tomasz Szczepanik: Ja mam ciągle świadomość, że jeszcze wiele przed nami. To jest dopiero jedenaście lat istnienia zespołu… istnienia marki zespołu „Pectus”. Natomiast z takim wsparciem jak dzisiaj na przykład od Państwa mam nadzieję, że zajdziemy jeszcze daleko. Ale pytanie brzmi gdzie jest cel… prawda? O co w tym sukcesie chodzi? Dla mnie sukcesem jest uczciwe połączenie właśnie tej wartości rodzinnej i zespołu muzycznego- czyli mojej pasji do muzyki, do pisania piosenek, dawania radości ludziom- napisanie piosenki, która odmieniła życie jednej osoby to już jest sukces! I w tym sensie czuje się człowiekiem sukcesu. Natomiast nigdy nie wiemy, co z naszą muzyką się wydarzy i gdzie ona zawędruje

JŚ: Potrafisz sobie przypomnieć jakieś wydarzenie z lat szkolnych? Już upłynęło trochę czasu… ale jakieś jedno zdarzenie. Myślę, że naszych gości zainteresuje taka zwykła sprawa z normalnego życia szkolnego.

TSz: Właściwie do głowy przychodzą mi dwa wspomnienia- pierwsze dotyczy Pani Janiny Abram- nauczycielki matematyki, którą serdecznie pozdrawiam, to Pani profesor wszczepiła we mnie potrzebę dyscypliny. Natomiast drugim wspomnieniem, zdarzeniem bardzo sympatycznym jest fakt, że tutaj w Bobowej poznałem pierwszą dziewczynę… tutaj odbywały się pierwsze dyskoteki w szkole.. więc działo się.

JŚ: Moi Drodzy… Tomek jest absolwentem Technikum Technologi Drewna- takie wówczas w naszej szkole funkcjonowało. Czy kiedykolwiek wykorzystałeś umiejętności nabyte na tym kierunku?

TSz: Muszę z przykrością Państwa przeprosić… wszystkich profesorów, którzy chociaż przez moment wierzyli, że będzie ze mnie dobry stolarz- niestety. Mimo to z drewnem mam dużo wspólnego, gdyż pracuję i tworzę trzymając w rękach instrumenty wykonane z drewna: gitarę i skrzypce. Natomiast nie udało mi się być dobrym stolarzem, cóż zostawiłem to lepszym.

JŚ: Tomku jeszcze jedno pytanie z życia zespołu- nad czym aktualnie pracujecie? I na co możemy liczyć niebawem? Wierzę że jak zawsze zaskoczycie swoją publiczność.

TSz: Mogę Państwu zdradzić jak już wcześniej kolega wspomniał o wydanych przez zespół płytach. Jestem bardzo zadowolony z płyty świątecznej, ponieważ my Polacy kochamy śpiewać kolędy i uważam, że mamy najpiękniejsze kolędy na całym świecie- te piękne melodie, które skomponowano wiele lat temu. Płyta powstała w naszym rodzinnym domu, niedaleko w Bogoniowicach, przysporzyła nam wiele radości i wspomnień z dzieciństwa, które nie było łatwe… mimo napotykanych trudności zapragnęliśmy w życiu zrobić coś dobrego! (…) Wśród wielu planów i projektów, które będziemy niebawem realizować znajduje się współpraca z Panią Marylą Rodowicz, która zaprosiła nas do wspólnego, muzycznego tworzenia z okazji 50-lecia artystycznej pracy na scenie Pani Maryli…

Po rozmowie przeprowadzonej z muzykiem zebrani goście wraz Tomaszem Szczepanikiem obejrzeli film przedstawiający w skrócie wszystkie występy uczniów uczestniczących w Konkursie. Następnie lider zespołu “Pectus”, członek Zarządu Powiatu Gorlickiego Adam Urbanek oraz nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej Piotr Ptaszkowski wręczyli dyplomy oraz nagrody uczestnikom oraz laureatom zorganizowanego konkursu wokalno- muzycznego.

Nagrody odebrali:

w kategorii Zespół:
miejsce I – Zespół Szkół nr 1 w Bobowej, zespół w składzie: Aleksandra Gryzło- pianino, wokal, Mateusz Krok- perkusja, Franciszek Gromniak- gitara, Patryk Kruczek Gitara, Opiekun- Łukasz Kruczek
miejsce II – Gimnazjum Bobowa, Brzana, Stróże, zespół w składzie: Weronika Łaś- gitara, wokal, Patryk Kołodziej- gitara, wokal, Natalia Piekarz- flet, wokal, Kacper Kruczek- klawisze, Szymon Kędzierski- perkusja, Opiekun- Agata Mika
miejsce III – Zespół Szkół w Szalowej, zespół w składzie: Zuzanna Drożdż, Laura Kostrzewa, Anna Krzysztoń, Daria Pruś, Opiekun- Monika Niemaszyk

w kategorii Duet:
miejsce I – Zespół Szkół w Szalowej, duet w składzie: Anna Ciastoń i Natalia Igielska, Opiekun- Monika Niemaszyk
miejsce II – Gimnazjum im. ks. Jana Reca w Siedliskach, duet w składzie: Daria Ziomek, Patrycja Król, Opiekun- Małgorzata Laskowska
miejsce III – Szkoła Podstawowa w Brzanie, duet w składzie: Wiktoria Zięba i Klaudia Job, Opiekun- Łukasz Kruczek

w kategorii Solo:
miejsce I – Szkoła Podstawowa w Wilczyskach- Jolanta Brończyk, Opiekun- Ewa Gryzło
miejsce II – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Zatorze, Magdalena Głąb, Opiekun- Agata Kogut
miejsce III – Zespół Szkół w Łużnej, Julia Król, Opiekun- Dariusz Tarsa

Źródło: CKiPG Bobowa
Zdjęcia: Żaneta Framęga

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl