Metoda na wnuczka i inne zagrożenia, czyli spotkanie “Bezpieczny senior” w Gromniku

12 maja 2017
Publikacja: Aneta Adamczyk

5 maja 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku odbyło się drugie spotkanie „Klubu Seniora” pn. Bezpieczny Senior w gminie Gromnik – zagrożenia osób starszych i samotnych”. Na spotkaniu pojawiło się ok. 40 seniorów z gminy Gromnik, którzy potwierdzili swoją obecność na liście obecności. Podczas części oficjalnej przybyłych gości i uczestników przywitała Ewa Gądek, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gromniku. Następnie przedstawiono prelegentów – funkcjonariuszy policji: asp. szt. Agnieszka Seyrlhuber – Asystent Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, asp. szt. Jan Kantor – Kierownik Ogniwa ds. Prewencji Komisariatu Policji w Ciężkowicach, asp. Łukasz Kiełbasa – Dzielnicowy Gminy Gromnik. Obecny był również asp. Jarosław Zięcina – Dzielnicowy Gminy Ciężkowice. Głównym celem spotkania było uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazanie informacji jak postępować w przypadku zagrożenia oraz na co należy zwrócić uwagę, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze niechronionych uczestników ruchu drogowego, poprzez uświadamianie jakie zachowania na drodze prowadzą do tragedii.

Tematyka spotkania obejmowała

  • Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa,
  • Program „Dzielnicowy bliżej nas”,
  • Aplikacja „Moja Komenda”,
  • Analiza stanu zagrożenia i bezpieczeństwa na terenie Gminy Gromnik ze zwróceniem szczególnej uwagi na bezpieczeństwo na drodze.
  • Bezpieczny senior – nie daj się oszukać.

Policjanci przekazali osobom starszym niezbędną wiedzę, mającą na celu bezpieczeństwo osób starszych oraz informacje, jak nie stać się ofiarą przestępstw m.in. metodą „na wnuczka, krewnego” czy „pracownika socjalnego”. Dodatkowo funkcjonariusze omówili problemy, jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Policjanci rozdali ulotki dotyczące programu „Dzielnicowy bliżej nas” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w których seniorzy mogli znaleźć również informacje dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Aplikacji „Moja Komenda”. Natomiast pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przekazali, także ulotki z cyklu „Bezpieczny i aktywny senior – jak wybrać bezpieczną placówkę całodobowej opieki? Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Seniorzy otrzymali również zawieszki odblaskowe nieodpłatnie przekazane przez Firmę Wimed Spółka z o.o. z Tuchowa, produkującą m.in. elementy pionowego oznakowania dróg. Przybyli goście mogli skorzystać z przygotowanego poczęstunku, miło spędzić czas w swoim gronie i wymienić się refleksją na temat prowadzonego spotkania. Całość spotkania podsumował kwestionariusz ankiety ewaluacyjnej przekazany uczestnikom przez funkcjonariuszy policji, który można było wypełnić i zwrócić bezpośrednio po zakończeniu spotkania.

Źródło: GOK Gromnik
fot. Anna Gucwa   

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
Origum
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl