Muzyczna zaduma nad dziedzictwem Kresów

23 grudnia 2017
Publikacja: REDAKCJA

W Gminnym Centrum Kultury w Gromniku miał miejsce niezwykły koncert pt. „Pamięć wyśpiewać chcemy. Piosenki z Kresów i nie tylko”, połączony z promocją płyty pod tym samym tytułem. Wykonawcy to młodzi artyści, uczniowie i absolwenci szkół z Gromnika.

Młodzi soliści wykonali takie utwory jak miedzy innymi: „Ballada o Jurku Bitschanie”, „Ballada o Lwowie”, „Orlątko”, czy też „Wilno”. W sumie było to 13 utworów, układających się w muzyczną opowieść o miejscu Kresów w tradycji i historii Polski.

Wykonawcami były uczennice i absolwentki szkół z Gromnika: Dominika Pruchnicka, Beata Burkot, Julia Roman, Iwona Burnat, Martyna Lis, Klaudia Jackowska i Magdalena Wójcik. Nad całością przedsięwzięcia czuwały panie Anna Ganczarczyk i Anna Gaj, sprawujące opiekę artystyczną nad młodymi solistkami.

Inicjatorem nagrania płyty oraz organizacji koncertu był Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński, który razem z Jackiem Hudymą, Etatowym Członkiem Zarządu Powiatu Tarnowskiego oraz Bogdanem Staszem, Wójtem Gminy Gromnik, wręczyli młodym wokalistkom podziękowania i okolicznościowe upominki oraz pierwsze egzemplarze płyty „Pamięć wyśpiewać chcemy”. Ponadto Anna Ganczarczyk została uhonorowana przez Zbigniewa Karcińskiego nagrodą Starosty Tarnowskiego, za zasługi w dziedzinie kultury na terenie powiatu.

Ta płyta i ten koncert to hołd dla pamięci i tradycji polskich Kresów. To również swoiste in memoriam dla ofiar ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu podczas II wojny światowej – tłumaczył Wicestarosta Zbigniew Karciński.

Te fakty nie mogą być zapomniane i wymazane z naszych dziejów. Piękną ideą jest to, iż upamiętniamy je w formie śpiewanej, stąd też tytuł „Pamięć wyśpiewać chcemy” – dodaje Zbigniew Karciński.

Włożyłyśmy dużo pracy w nagranie tej płyty, ale bardzo się cieszę, że została ona nagrana, gdyż jest piękna. Mamy prawdziwą satysfakcję, iż udało nam połączyć się w tym przypadku przekaz patriotyczny i walory artystyczne – mówi młoda wokalistka, Magdalena Wójcik.

Uczestnicy koncertu mogli również zapoznać się z wystawą „Historia serca Paderewskiego”, udostępnioną przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Otrzymali także egzemplarz prezentowanego wydawnictwa muzycznego.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie i Gminny Ośrodek Kultury w Gromniku we współpracy z Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Szkołą Podstawową im. Wincentego Witosa w Gromniku oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku.

Tekst: Starostwo Powiatowe w Tarnowie
Zdjęcia: Piotr Rutka

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
MSERWIS v2
Origum
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl