Narodowe czytanie w Ciężkowicach

01 września 2020
Publikacja: m@c

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Ciężkowicach serdecznie zaprasza wszystkich do udziału w dziewiątej edycji „Narodowego Czytania”, które odbędzie się 5 września (sobota) 2020 r. o godz. 16:00 przy ławeczce I.J. Paderewskiego na ciężkowickim Rynku. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Dopełnieniem wydarzenia będzie recital Kuby Michalskiego „ŚPIEWANA HISTORIA POLSKI”. KUBA MICHALSKI komponuje muzykę do wierszy znanych poetów i do tekstów własnych. Występuje również z interpretacjami piosenek Leonarda Cohena i Jacka Kaczmarskiego. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat”, oraz cztery albumy solowe. Był wielokrotnie nagradzany. M.in. w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. „ŚPIEWANA HISTORIA POLSKI ” jest poetycko-muzyczna opowieścią o historii Polski od potężnego królestwa Jagiellonów, przez czas rozbiorów, odzyskanie niepodległości w roku 1918, wojnę, aż do czasów prawie współczesnych. Frazy tej opowieści napisali najwybitniejsi polscy twórcy, a piosenki opatrzone są też krótkim komentarzem historycznym.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie. Zostały one wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Źródło: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Ciężkowicach  

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl