Obchody Powiatowego Dnia Weterana w Gromniku

23 maja 2017
Publikacja: Aneta Adamczyk

 

„Misjonarzami” określa się żołnierzy Wojska Polskiego, którzy uczestniczyli w misjach pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami państwa. Starostwo Powiatowe w Tarnowie oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie organizują powiatowe obchody Dnia Weterana Misji Poza Granicami Państwa. Odbędą się one 23 maja na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.00 ceremonią oficjalną na placu przed ZSOiZ. W programie przewidziane zostało między innymi wręczenie nagród laureatom konkursów edukacyjnych (wiedzy i plastycznego) pt. „Żołnierze Wojska Polskiego na misjach pokojowych i stabilizacyjnych” oraz zawodów strzeleckich.

Uczestnicy uroczystości będą mieć okazję wziąć udział w spotkaniu z weteranem misji poza granicami państwa – pilotem Pawłem Krystakowskim. Od godz. 12.00 zaplanowany został turniej siatkówki, w którym wezmą udział drużyny: policyjna, strażacka, ZSOiZ, Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy oraz tarnowskiego WKU. Nie zabraknie żołnierskiej grochówki i upominków dla uczniów.

Zapraszają – Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tarnowie ppłk Piotr Waręcki.

Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny, związany z Dniem Weterana Misji Poza Granicami Państwa. Zwycięzcą okazała się Anna Małecka, uczennica ZSP w Ryglicach. Drugie miejsce przyznano Wiktorii Szatko z Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Tarnowie, zaś trzecie miejsce – Justynie Strojnej z ZSOiZ w Gromniku. Wyróżniono także pracę Szymona Serwińskiego z ZSTZ w Tarnowie.

W okresie międzywojennym mianem weteranów określano uczestników powstań styczniowego i listopadowego oraz Wiosny Ludów. Z biegiem lat określenie „weteran” zaczęło też dotyczyć uczestników o niepodległość Rzeczypospolitej prowadzonych na początku XX wieku. Natomiast po drugiej wojnie światowej miano „weterana” przylgnęło do  żołnierzy, uczestników II wojny światowej, których nazywano także „kombatantami”.

Po 11 września 2001 roku Wojsko Polskie zaangażowało się w walki z terroryzmem w Iraku i Afganistanie, co przyniosło „dużą daninę krwi”, zarówno w poległych jak i rannych żołnierzach. Dlatego też w celu ich uhonorowania oraz pomocy rannym żołnierzom powstała ustawa o weteranach działań poza granicami państwa.  Zgodnie z nią  weteranem może być osoba, która brała udział w działaniach poza granicami państwa w ramach misji pokojowej lub stabilizacyjnej. Status weterana i weterana poszkodowanego nadaje Minister Obrony Narodowej. Od 2012 roku w Polsce obchodzony jest również Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, ustanowiony przez Sejm RP na dzień 29 maja.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnowie 

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Origum
HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl