Obchody Rocznicowe „Akcji pod Pławną”

13 września 2020
Publikacja: Dariusz Oleksowicz
W niedzielę 13 września br o godzinie 10.00 pod pomnikiem w Zborowicach miała miejsce uroczystość upamiętniająca żołnierzy partyzantów IV Kompani „Ewa” I Batalionu „Barbara” 16 pułku piechoty Armii Krajowej oraz zamordowanych w odwecie przez hitlerowców mieszkańców przysiółka Zborowice – Zawodzie w dniu 15 września 1944 roku.
Akcja zbrojna przeprowadzona w nocy z 14 na 15 września 1944 roku przez żołnierzy pod dowództwem porucznika Michała Steczyszyna pseudonim „Kalina” wpisała się w karty historii ciężkowickiej ziemi. Rocznica tych wydarzeń jest każdego roku okazją, by z należytym szacunkiem i dumą przekazywać kolejnym pokoleniom dziedzictwo odpowiedzialności za ojczyznę, za pokój, które to wartości czerpiemy z ofiarnych, patriotycznych czynów ludzi walczących za wolność naszej Ojczyzny.
Z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa uroczystość została ograniczona do krótkiego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej im Jana Muchy z Ciężkowic, mszy świętej oraz ceremonii złożenia kwiatów pod pomnikiem.
Organizatorami uroczystości byli: Proboszcz Parafii w Zborowicach ks Andrzej Berdzik, Burmistrz Gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz oraz Szkoła Podstawowa im. Św Jana Kantego w Zborowicach.

Tekst: Bogdan Krok

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl