„Ocalić od zapomnienia” – spektakl, który chwycił za serca

18 listopada 2015
Publikacja: Paweł Hołda

15. listopada w salce katechetycznej w Ciężkowicach grupa teatralna „Improwizacja” z Gromnika wystawiła spektakl pt. „Ocalić od zapomnienia”. Przedstawienie ukazuje historie „Inki”, „Nila”, „Pileckiego” oraz anonimowych żołnierzy Armii Krajowej, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni lecz walczyli z reżimem komunistycznym o prawdziwą niepodległość Polski.

Już w pierwszej scenie przedstawienia widz dowiaduje się skąd wzięło się określenie „wyklęci”. Oficer rosyjski tłumaczy schwytanemu żołnierzowi AK, że jego walka jest bezcelowa a Władza Ludowa postara się o to, by on i wszyscy jego towarzysze w opinii społeczeństwa uznawani byli za bandów – nazwani zostaną w historii Żołnierzami Wyklętymi.

Tragiczne losy bohaterów Polski tego okresu, ich nieugiętość, odwaga i oddanie życia za wolną Polskę spowodowały, że coraz częściej określa się ich mianem Żołnierzy Niezłomnych. Młodzi aktorzy – w większości studenci z Krakowa, Rzeszowa, Tarnowa i wielu innych miejscowości – zagrali ten spektakl po raz kolejny. Swoją premierę „Ocalić od zapomnienia” miał bowiem w 2013 roku na auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie i był wystawiony z okazji obchodów Powiatowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Przedstawienie zostało bardzo przychylnie przyjęte m.in. przez badaczy Instytutu Pamięci Narodowej z Krakowa obecnych wówczas na sali. Spektakl grany był od tamtej pory w wielu miejscach m.in. w OHP w Tarnowie. Młodzi aktorzy w niezwykle dojrzały sposób utożsamiają się z bohaterami, których postacie przyszło im zagrać na scenie. Jak sami twierdzą w ten sposób chcą ocalić od zapomnienia pamięć o wspaniałych bohaterach narodu polskiego. Jednogłośnie podkreślają, że Polacy powinni być dumni ze swojej historii.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl