Oratorium „Peregrinus” rozbrzmi w Gromniku i Ciężkowicach

01 lutego 2016
Publikacja: REDAKCJA

oratoriumJuż w najbliższy weekend czeka nas prawdziwa uczta dla ducha. W dwóch kościołach na terenie Pogórza, tj. w Gromniku i Ciężkowicach, zostanie zaprezentowane Oratorium „Peregrinus”, czyli utwór na 3 soprany solo, narratora, chór, organy i orkiestrę, autorstwa Dariusza Swoszowskiego do słów Ryszarda Ostrowskiego.

Kompozycja zostanie wykona przez ponad 200 artystów – Wielką Orkiestrę Symfoniczną oraz Jurkowski Chór Kameralny – pod dyrekcją dr Waldemara Gronia. Wśród wykonawców znajdą się uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach oraz światowej sławy divy operowe – Magda Niedbała, Ewelina Szybilska, Anna Wilk.


Pierwszy raz Oratorium „Peregrinus” zostanie zaprezentowane 6 lutego 2016 roku o godz. 16:00 w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej w Gromniku.

Po raz drugi Oratorium „Peregrinus” zabrzmi 7 lutego 2016 roku o godz. 17:00 (po wieczornej mszy św.) w Sanktuarium pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach.

Organizatorami tego niecodziennego wydarzenia są:

  • Burmistrz Gminy Ciężkowice
  • Wójt Gminy Gromnik
  • Parafia pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach
  • Parafia pw. Najświętszej Marii Panny Królowej w Gromniku
  • Szkoła Muzyczna I Stopnia w Domosławicach

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński.

oratorium-plakat


YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=jctnDS2RJzI

Profil na FB: https://www.facebook.com/oratoriumperegrinus/


Wędrówka tytułowego pielgrzyma jest metaforą życia człowieka zamykającego się w powtarzalnym cyklu życia, a każda jego obserwacja (prospectus) skupia się na pięknie lokalnej przyrody, regionalnej tradycji, problemach człowieka. Jego codzienna walka z przeciwnościami losu jest przedstawiona w pieśniach (carmina) poprzez spotkania z personifikacjami żywiołów: Powietrza (Aer), Wody (Aqua), Ognia (Ignis) i Ziemi (Terra). Aksjologiczne i eschatologiczne niepokoje zawiera przemyślenie (cogitatio), a ich rozwiązanie i akt złożenia ufności w Bogu – kończący każdą z części psalm.

Ryszard Ostrowski

Oratorium jako utwór pokrewny operze jest połączeniem wielu mniejszych form muzycznych o zróżnicowanym schemacie konstrukcyjnym i dramaturgii. W swej strukturze jest syntezą wielu warstw i przestrzeni brzmieniowych: zróżnicowanej kolorystyki instrumentalnej, odcieni kantyleny głosów solowych, recytacji narratora, jak i patetycznych partii chóralnych. Już sama forma oratorium determinuje swój kontekst dramaturgiczny, której archetypem przestrzeni muzycznej jest wspólna modlitwa.

Zarówno tekst jak i muzyka Oratorium Peregrinus, podporządkowane aksjomatom formy sakralnej, nawiązują zarówno do aktualnych jak i ponad czasowych problemów społecznych, regionalnej tradycji, kultu Maryjnego oraz eschatologicznych aspektów życia.

Dariusz Swoszowski

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

MSERWIS v2
HITPOL
AUTO-SOPALA
Origum
Mechanika Pojazdowa u Jacka

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl