Orszak Trzech Króli w Brzozowej

12 stycznia 2017
Publikacja: Paweł Hołda

 

Mroźna aura w dniu Objawienia Pańskiego 2017 roku na pewno nie przypominała tej, w której dane było podróżować Monarchom do Betlejem przed dwoma tysiącami lat. Nie przeszkodziło ona jednak w uroczystym przeżyciu tego Święta w parafii Brzozowa. W zimową scenerię świetnie wpisał się orszak, który przeszedł przez wieś. Zacni monarchowie, reprezentujący poszczególne miejscowości parafii, zamiast wielbłądów wybrali sanie zaprzężone w dorodne konie. Każdemu z nich towarzyszyła świata. Króla z Policht, a był nim Grzegorz Potępa, wiodły panie w strojach ludowych. Mędrzec z Brzozowej – Piotr Osysko – jechał z kapelą. Szkoda tylko, że zmrożone instrumenty odmówiły posłuszeństwa muzykom i można było na nich zagrać dopiero w kościele. Ale śpiewakom nie brakło tchu i echo kolęd niosło się wzdłuż całej trasy przemarszu. Monarcha z Faściszowej – Krzysztof Socha – rozlewał dookoła woń  kadzidła , które niósł w darze Bożej Dziecinie.

Królowie jechali z południa, wschodu i zachodu parafii i tradycyjnie już, spotkali się u zbiegu dróg przed panią Cygan. Stamtąd wspólnie cały korowód, ubezpieczany przez miejscową straż pożarną, udał się do kościoła. W drzwiach świątyni powitał ich ks. proboszcz Stanisław Wojtas. Podkreślił doniosłość wydarzenia, podziękował wszystkim uczestnikom, a następnie,  przy wtórze kapeli, którą tworzyli: Kazimierz Buratowski, Ryszard Wójcik i Janusz Wojtanowicz, z głośnym śpiewem, królowie pokłonili się Jezusowi, złożyli dary i rozpoczęto  Eucharystię.

Zaprzęgami powozili: Krzysztof Kolano,. Łabuz Wiesław, Nadolnik Tadeusz. Zdjęcia robił Zbigniew Gotfryd. Organizacją zajął się Bolesław Buratowski.

Wszystkim zaangażowanym w  przygotowanie i przeprowadzenie Orszaku oraz wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję.

Autor: Bolesław Buratowski
Zdjęcia: Zbigniew Gotfryd

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl