Ostatni pyłek świata – nowatorskie przedstawienie na ciężkowickim Rynku

28 lipca 2020
Publikacja: Dariusz Oleksowicz

W ubiegły czwartek punktualnie o godzinie 21.00 Rynek w Ciężkowicach zamienił się w teatralną scenę. Odbył się tam finałowy pokaz ciężkowickiego Lata w teatrze 2020. Młodzi aktorzy zaprezentowali spektakl pod tytułem „Ostatni pyłek świata”.

Przygotowania do wystawiania sztuki trwały 2 tygodnie. Od 10 do 23 lipca, z przerwą tylko na niedziele, czternaścioro dzieci w wieku od 8 do 16 lat pracowało nad pokazem. Zakończyli projekt jako grupa przyjaciół, a zaczynali przecież jako grupa przypadkowych osób.

Zaprezentowany przez nich pokaz był ich autorską wersją widzenia i rozumienia słowa „Mikroświaty”. Właśnie to słowo było dla nich początkiem wspólnej pracy nad scenariuszem, scenografią i ćwiczeniami w technice teatru cieni. W fascynującą podróż do świata Teatru światła, cienia i tajemniczych kształtów zabrała ich aktorka jedynego w Polsce Teatru Figur w Krakowie, Pani Agnieszka Polańska.

Uczestnicy projektu uczyli się także opowiadać, pisać dialogi oraz wymyślać postacie ludzi i zwierząt, które w tych opowieściach żyły i stwarzały swoje światy. W pracy nad spektaklem prowadziła ich Pani Joanna Sarnecka, która sama określa się mianem „zawodowej opowiadaczki”. Na co dzień prowadzi ona Fundację na Rzecz Kultury „Walizka”.

Na dziedzińcu Ratusza można zobaczyć wystawę instalacji i kompozycji artystycznych stworzonych przez uczestników Lata w Teatrze. Jest ona niejako produktem ubocznym ich poszukiwań i prób określenia ciekawych tematów w miejscowej przyrodzie. Odkryli kilka nieznanych gatunków ptaków żyjących na terenie Skamieniałego Miasta. Wszystko to za pomocą swojej dziecięcej wyobraźni.

Ważną postacią tej półkolonii artystycznej była Pani Małgorzata Miłkowska pełniąca obowiązki pedagoga dbającego o bezpieczeństwo uczestników. Pani Małgorzata pomagała także w wielu pracach podczas tych dwóch tygodni.

Dokumentacją pracy krok po kroku zajęła się Dominika Myśliwiec, którą można było spotkać z aparatem w ręce. Dominika przed kilkoma laty brała udział w projekcie „Synapsy”. Teraz pomagała tam, gdzie tylko była taka potrzeba.

Za zaopatrzenie i odpowiednią logistykę dla projektu odpowiadały Panie Beata i Aneta, które w biurze wykonywały mrówczą pracę.

Dzięki Szczepanowi Słowikowi, który zadbał o światło i dźwięk, pokaz nabrał pięknego i niezwykłego wyglądu.

Podziękowania należą się także Pani Katarzynie Zych, która wspierała uczestników projektu i dzielnie znosiła różne dziwne zapachy dochodzące z dziedzińca, a wieczorami udostępniała ekipie bibliotekę na próby.

Dzięki Panu Stanisławowi Kuropatwie w obrębie rynku w czasie występu pogasły światła, co stworzyło atmosferę do wystawienia pokazu.

Na płycie Rynku zjawiło się sporo widzów, a o ich bezpieczeństwo dbali Panowie Policjanci z miejscowego komisariatu.

„Lato w teatrze” to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Lato w teatrze Ciężkowice

Zdjęcia: Dariusz Oleksowicz

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania


ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl