Paderewski dla Niepodległej. Niepodległa dla Paderewskiego

23 maja 2018
Publikacja: Paweł Hołda

W ramach powiatowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach powstał monumentalny mural, przedstawiający postać mistrza Paderewskiego. 30 maja odbędzie się ceremonia odsłonięcia muralu oraz nadania nazwy „Most Niepodległości” obiektowi mostowemu w ciągu drogi do Centrum Paderewskiego.

To druga realizacja artystyczna upamiętniająca postać wielkiego kompozytora, pianisty, polityka i męża stanu, jaka powstała w Ciężkowicach w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Pierwszą jest pomnik „Ławeczka Paderewskiego”, usytułowany na ciężkowickim rynku, który został odsłonięty 3 maja bieżącego. Mural na budynku ZSOiZ powstał dzięki mecenatowi Instytutu Pamięci Narodowej oraz samorządów powiatu tarnowskiego i gminy Ciężkowice. Jego twórcą jest artysta, malarza i architekt Ryszard Paprocki. – Ten mural nie jest zwykłym powiększonym obrazem. Jest anamorficzny, czyli zniekształcony w celu osiągnięcia trójwymiarowości, dlatego powinno się go oglądać od frontu budynku szkoły – mówi Ryszard Paprocki. Jak tłumaczy artysta, dzieło jest kompozycją głęboko przemyślaną, a każdy jego element jest celowy i głęboko zaplanowany.

Świętując 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości szukamy nowoczesnych i ciekawych form upamiętniania, stąd pomysł murali z wizerunkami Ojców niepodległości, związanych z powiatem tarnowskim – stwierdza Starosta Tarnowski Roman Łucarz. – Planujemy, iż wielkoformatowa grafika z Wincentym Witosem pojawi się na Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, natomiast na budynku Zespołu szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach wykonany został już mural z Ignacym Janem Paderewskim. Poprzez swoją monumentalną i artystyczną formę dzieła te spełniają doskonale funkcję popularyzacyjną oraz są pięknym i symbolicznym wyrazem naszej pamięci oraz patriotyzmu – dodaje Roman Łucarz.

Dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Cieżkowicach powstanie muralu to wyjątkowe wydarzenie. Nasz szkoła szczyci się hasłem „U Mistrza Paderewskiego”, a teraz to właśnie on sam wita naszych uczniów, nauczycieli, absolwentów i gości – podkreśla Dyrektor ZSOiZ Józef Parys. – Wierzę, iż będzie to również inspiracja dla naszych uczniów. „U Mistrza Paderewskiego” kształcą się przyszli mistrzowie w zawodzie, i oczywiście młodzi ludzie, którzy będą kierować się w życiu ideałami jakie przyświecały naszemu patronowi i jakie on sam wyraża – uzupełnia Józef Parys.

Dopełnieniem idei szczególnego zaakcentowania postaci I.J. Paderewskiego w roku 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest nadanie nazwy „Most Niepodległości” obiektowi mostowemu na rzece Kąśniance w ciągu drogi dojazdowej do dworku Mistrza w Kąśnej Dolnej, siedziby Centrum Paderewskiego. Most o długości 80 i szerokości ponad 9 metrów został oddany do użytku w lutym 2018 roku. – Jest to dla mnie spełnienie marzeń, aby w stulecie odzyskania niepodległości, do dworu jednego z Ojców niepodległości, dojechać piękną, nowoczesną drogą – mówił wówczas starosta tarnowski Roman Łucarz, który zwrócił się z inicjatywą do przewodniczącego Rady Miejskiej w Ciężkowicach, Zdzisława Szczerby, aby nowy obiekt na mocy uchwały radnych, został nazwany „Mostem Niepodległości”. Tym samym w symboliczny sposób zaakcentowana zostanie rola I. J. Paderewskiego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości.  

30 maja odbędzie się odsłonięcie muralu oraz ceremonia nadania nazwy „Most Niepodległości” obiektowi mostowemu w ciągu drogi do Centrum Paderewskiego. Początek uroczystości o godzinie 10.00 przed budynkiem ZSOiZ w Cieżkowicach. 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl