Patriotyczna zaduma nad losami Polaków na Wschodzie

24 września 2017
Publikacja: Paweł Hołda

W Gromniku odbyły się powiatowe uroczystości upamiętniające 78. rocznicę agresji ZSRR na Polskę i Dzień Sybiraka, ustanowiony uchwałą Sejmu RP w 2013 roku. Uczestniczyła w nich licznie zgromadzona młodzież szkół z terenu Powiatu Tarnowskiego, środowiska kombatanckie oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

Wśród gości obchodów byli między innymi członkowie tarnowskiego Oddziału Związku Sybiraków z Prezesem Janem Kitąna czele, Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak, Burmistrz Cieżkowic Zbigniew Jurkiewicz, Zastępca Burmistrza Tuchowa Kazimierz Kurczab, Wójt Pleśniej Józef Knapik oraz włodarz Gminy Gromnik Bogdan Stasz. Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych, Małopolskiego Kuratorium Oświaty oraz organizacji kombatanckich i społecznych.

Uczestnicy obchodów uczcili pamięć Polaków poległych i pomordowanych na ziemiach wschodnich poprzez złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów przy pomniku ofiar rzezi wołyńskiej, znajdującym się na placu szkolnym.

Z kolei w auli Gminnego Ośrodka Kultury w Gromniku uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcąca i Zawodowych w Gromniku zaprezentowali wzruszający spektakl teatralny, inspirowany wspomnieniami sybiraczki ze Skrzyszowa – Elżbiety Stepskiej-Kot.

Jestem przekonany, że młodzież będąc na takich uroczystościowych, wiele się uczy poprzez możliwość towarzyszenia “świadkom historii”, tj. osobom  represjonowanym przez władze okupacyjne sowieckie, które były obecne na miejscu. Dzięki obecności ostatnich świadków, którzy brutalnie  zostali wyrwani z małej ojczyzny tj. Kresów Rzeczypospolitej i przewiezieni na “nieludzką ziemię” północy Rosji, Syberii, Kazachstanu oraz innych miejsc odosobnienia do ciężkiej katorżniczej pracy młodzi ludzie mogli niejako dotknąć ich losów, także poprzez rozmowy i wysłuchanie oficjalnego przemówienia. Mówiąc za marszałkiem Józefem Piłsudskim: Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Takie spotkania dają nadzieję na właściwe rozumienie słowa “Patriotyzm” tzn. świadomości historycznej połączonej z twórczą pracą dla wolnej Polski poprzez rzetelne wykonywanie swych obowiązków. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego wierni tradycji szkoły są między innymi w taki sposób wprowadzani przez grono pedagogiczne w świat wartości w tym w poszanowanie dla Polski i  budowę świadomego patriotyzmu. 

Józef Parys – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach

Tekst: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Józef Parys
Zdjęcia: Justyna Ornat

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

AUTO-SOPALA
Mechanika Pojazdowa u Jacka
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl