I festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc w Kąśnej Dolnej

14 listopada 2017
Publikacja: Piotr Rutka

Festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc to najnowsze przedsięwzięcie Centrum Paderewskiego. Zarówno program, jak i termin wydarzenia – od 4 do 10 listopada – nawiązuje bezpośrednio do jakże ważnego dla wszystkich Polaków Święta Niepodległości i bezpośrednio wpisuje się w Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Festiwal zainaugurowali znakomici polscy pianiści Krzysztof Książek, Agnieszka Zahaczewska-Książek i Grzegorz Biegas oraz sopranistka Ewa Biegas. W programie znalazły się utwory Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

Fundamentalną częścią projektu „Viva Polonia!” były lekcje patriotyczne skierowane do dzieci i młodzieży, zaprezentowane w ciekawej formie spektaklu teatralnego „Z fortepianem w walizce”, na podstawie pamiętników Paderewskiego.

Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa zatytułowana „Historia serca Ignacego Jana Paderewskiego” autorstwa Wiesława Dąbrowskiego oraz prezentacja książki Franciszka Pulita „Obrońca wolności”, opowiadającej o patriotycznej działalności Mistrza – publikacji wydanej specjalnie z okazji pierwszej odsłony festiwalu.

Ignacy Jan Paderewski, wyznając zasadę „Najpierw Ojczyzna, a potem sztuka”, skierował wszystkie swe działania na rzecz przywrócenia suwerenności Polski. Festiwal to zatem również swoisty hołd oddany Patronowi instytucji z okazji jego urodzin, które przypadają 6 listopada.

Festiwal zakończył się koncertem finałowym „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej, z którego obszerną fotorelację zamieściliśmy w materiale zatytułowanym „Fotoreportaż: “Straszny Dwór” w Kąśnej Dolnej”.

Źródło: Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Origum
HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl