Podczas dożynek wykonaj kwietnik z wikliny oraz ulep pierogi z fasolą

24 sierpnia 2017
Publikacja: Paweł Hołda

W trakcie tegorocznych Dożynek Powiatu Tarnowskiego w Gromniku, 26 i 27 sierpnia, zapraszamy do udziału w otwartych warsztatach kulinarnych oraz rękodzieła ludowego. W warsztatach mogą uczestniczyć wszyscy chętni, niezależnie od wieku i posiadanych zdolności manualnych. Zgłoszenia przyjmowane będą na miejscu, przed rozpoczęciem zajęć.

Warsztaty zostaną zorganizowane w ramach realizacji projektu „Nasz Region, Nasza Tradycja – Nasze Dziedzictwo”. Celem głównym projektu jest upowszechnianie dziedzictwa niematerialnego regionu tarnowskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 Oś 6. Dziedzictwo regionalne, Działanie 6.1. Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałanie 6.1.3. Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego. Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej wynosi: 426 972,71 zł.

W ramach otwartych warsztatów kulinarnych uczestnicy będą mogli zdobyć wiedzę o regionalnych i tradycyjnych produktach i potrawach regionu tarnowskiego wpisanych m.in. na Listę Tradycyjnych Produktów, a także nauczyć się przygotowywać potrawy z ich wykorzystaniem. Nasze regionalne, tradycyjne produkty często stanowią podstawę, na której tworzone są dania nowe i oryginalne, a nowoczesne akcenty dodają tradycyjnym daniom innego wyrazu i pozwalają kreować nowe smaki. Każdy region może pochwalić się czymś wyjątkowym. W regionie tarnowskim będzie to np. fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca. Podczas warsztatów kulinarnych można będzie nauczyć się lepić pierogi z fasolą, ze śliwką suską suchońską, a także przygotowywać chłodnik ogórkowy. Umiejętność wykonywania tych potraw, pozwoli Państwu na pochwalenie się nie tylko talentem kulinarnym, ale także i pomysłowością na wykorzystanie typowych regionalnych produktów w nowych wydaniu, którego efekt końcowy może czasem zaskakiwać.

Tradycja i regionalizm to nie tylko tradycyjne potrawy, muzyka, stroje, zwyczaje, ale także wyroby rękodzieła ludowego. Tak, jak każdy region może pochwalić się charakterystyczną kuchnią, tak i każdy posiada charakterystyczne dla siebie elementy zdobienia czy techniki wykonywania przedmiotów rękodzieła ludowego. Podczas otwartych warsztatów rękodzieła ludowego chcemy Państwu zaprezentować wykonywanie przedmiotów z wykorzystaniem wikliny i haftu ludowego. Każdy z uczestników będzie mógł nauczyć się wyplatania z wikliny kwietników – aniołków oraz wykonywania charakterystycznych dla regionu tarnowskiego elementów haftu ludowego.

Warsztaty odbędą się w sobotę – 26.08.2017 r. oraz w niedzielę – 27.08.2017 r. – podczas 19 Dożynek Powiatu Tarnowskiego w Gromniku – i rozpoczną się o godzinie 14.00 przy amfiteatrze letnim. Do udziału w warsztatach zapraszamy wszystkich chętnych niezależnie od wieku i posiadanych zdolności manualnych. Zgłoszenia przyjmowane będą na miejscu, przed rozpoczęciem zajęć.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl