Podsumowanie marcowej sesji Rady Miejskiej w Ciężkowicach

05 kwietnia 2017
Publikacja: Aneta Adamczyk

Marcowa sesja Rady Miejskiej w Ciężkowicach, pomimo długiej listy porządku obrad, przebiegła szybko i sprawnie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

– Zbigniew Karciński reprezentujący powiat tarnowski, który zwrócił się do mieszkańców gminy o rozsadek przy wywożeniu drzew z lasu w okresie roztopów, co mocno odbija się na stanie nawierzchni dróg asfaltowych. Poinformował również radnych o zakresie prac przy rewitalizacji Dworku I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

– Jan Czaja reprezentujący LGD Dunajec- Biała, który poinformował o rozpoczynającym się w kwietniu naborze projektów grantowych dla  przedsiębiorców. Wskazał, że dla zaczynających przygodę z biznesem czeka po 50 tysięcy złotych.

– Patrycja Łabuz-Walczak reprezentująca Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, która objaśniła zmiany w uchwale Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Zmiany mają charakter kosmetyczny, jednak mają ułatwić życie mieszkańcom:

  • Numerycznie wytyczono granice paku, tak by nie było najmniejszych wątpliwości, czy dany obiekt znajduje się na jego terenie czy nie. 
  • Będzie można swobodnie wycinać krzewy i drzewa owocowe w sadach
  • Będzie możliwa budowa obiektów w odległości 15m od rzeki (a nie jak to było wcześniej 100m) Jastrzębianka i Bieśnianka ( Zborowianka), zakaz nie dotyczy budowy kładek lub mostów do posesji, oraz odbudowy, rozbudowy, nadbudowy obiektów budowlanych istniejących w dniu wejścia w życie uchwały.
  • Będzie możliwość wycinki drzew z zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych pod warunkiem, że zajmują one duży obszar, a wycinka nie spowoduje degradacji funkcji przyrodniczej, niedopuszczalna jest nadal całkowita likwidacja zadrzewień ( tzw. zrąb zupełny)
  • Będzie można swobodnie wycinać gatunki inwazyjne obcego pochodzenia, np. klon jesionolistny, dąb czerwony, dereń rozłogowy

Burmistrz Zbigniew Jurkiewicz w swoim sprawozdaniu z działalności między sesjami poinformował o zakończeniu realizacji projektu dotyczącego demontażu i składowania wyrobów z azbestu. Wyliczył, że dzięki programowi pozbyto się łącznie 339 ton azbestu (46 budynków mieszkalnych, 40 budynków gospodarczych, 38 pryzm odpadów azbestowych).

Burmistrz poinformował także, że Pani Marta Gucwa została kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciężkowicach.

Tak jak w ubiegłym roku tak i w tym, gmina Ciężkowice przystąpiła do programu Województwa Małopolskiego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Z programu mogą skorzystać dzieci w wieku do 3 lat, zamieszkałe na terenie gminy Ciężkowice. Szacowana liczba zaszczepionych to 30 dzieci, każde otrzyma 2 dawki szczepionki. O szczegóły należy pytać w swoich ośrodkach zdrowia.

Dobra wiadomość płynie do mieszkańców Zborowic, już niebawem ruszy tam budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 977 na odcinku od skrzyżowania do kościoła, koszt inwestycji wyniesie 375 tysięcy złotych, w tym dotacja na poziomie 200 tysięcy złotych. Inwestycja będzie zrealizowana do końca bieżącego roku.

Radni zgodzili się także na zaciągnięcie kredytu w wysokości blisko 150 tysięcy złotych na modernizację instalacji grzewczej w Szkole Podstawowej nr 2 w Jastrzębi. Planowana jest tam między innymi wymiana starego kotła na  nowoczesny – kondensacyjny, który z czasem ma przynieść znaczne oszczędności. Radni przegłosowali również zabezpieczenie wkładu finansowego na realizację projektu “Nasze Pogórze, Nasze Tradycje”. W ramach projektu planowany jest: cykl zajęć choreograficznych dla zespołu Mali Jastrzębianie, zakup profesjonalnych instrumentów dla kapeli Młodzi Jastrzębianie, zakup strojów ludowych, digitalizacja nagrań kapeli Pogórzanie, cykl spotkań instruktażowych dot. techniki wykonywania wieńców dożynkowych oraz przeprowadzenie lekcji multimedialnych pt. “Nasz Region, Nasza Tradycja”.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl