Podsumowanie projektu „Krok po kroku – na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku”

12 września 2017
Publikacja: Paweł Hołda

W sobotę, 09 września 2017 r. w ciężkowickim Ratuszu odbyło się spotkanie integracyjno-promocyjne pn. „Młodzi – społeczeństwo – rodzina to jedna drużyna” w ramach projektu pn. „Krok po kroku na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku”. Na spotkaniu uczestnicy projektu wraz z rodzinami i przybyłymi mieszkańcami gminy podsumowali wszystkie wydarzenia i działania projektowe. Była to okazja aby uczestnicy zaprezentowali to czego nauczyli się podczas warsztatów i wyjazdów edukacyjnych oraz podzielili się z innymi zdobytymi doświadczeniami i umiejętnościami. Było więc stoisko ze smakołykami z regionu, zajęcia rękodzielnicze na których wszyscy uczestnicy mogli stworzyć coś ciekawego. Można było zagrać w gry językowe i wspólnie z uczestnikami warsztatów z języka angielskiego podszkolić swoje umiejętności językowe. Spotkanie na którym nie brakowało także zabaw i gier, było okazją do integracji i wzajemnego poznania się. Animatorzy zabaw przygotowali dla dzieci wiele atrakcji, były zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy, skręcanie balonów oraz zabawy z gadżetami cyrkowymi. Sobotnie spotkanie było także okazją, aby ogłosić wyniki głosowania na najlepszy pomysł na firmę „Małych przedsiębiorców” i wręczyć nagrody oraz dyplomy za udział w konkursie. W ramach warsztatów przedsiębiorczości realizowanych w projekcie powstały pomysły na lokalny biznes. Dzieci i młodzież z gminy Ciężkowice przy kreowaniu swoich pomysłów uwzględniły nie tylko potrzeby lokalnego rynku, ale przede wszystkim swoje zainteresowania i pasje. Głosować można było na facebook’owym profilu Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice do 08.09.2017 roku. Twórcy zwycięskiego biznesu, tj „Grupa Komputerowa” otrzymali nagrody, a pozostali „mali przedsiębiorcy” upominki za udział.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy, aby przypominały im o owocnie spędzonym czasie i zdobytych umiejętnościach. Uczestnicy spotkania integracyjno-promocyjnego mieli również okazję obejrzeć film pt. „Skamieniałe Serce”, w którym udział wzięło część uczestników zajęć multimedialnych. Dzięki temu, że film powstawał równolegle z odbywającymi się warsztatami multimedialnymi, ich uczestnicy mieli okazje podejrzeć pracę na planie i dowiedzieć się jak powstaje taka produkcja. Spotkanie podsumowujące było także okazją aby przypomnieć sobie najciekawsze momenty realizacji projektu oraz podzielić się swoimi wrażaniami. Dzieci i młodzież chętnie wspominali ciekawe wyjazdy edukacyjne, wycieczkę do kopalni złota w Złotym Stoku oraz do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczestnicy wyjazdu do Złotego Stoku zwiedzili starą kopalnię złota a następnie aktywnie i bezpośrednio poszukiwali złota i drogich kamieni wg starych rozwiązań technicznych. W osadzie średniowiecznej wypłukiwali złoto oraz mieli okazję obsługiwać większość z prezentowanych maszyn i urządzeń, które były swoistym parkiem maszynowym ówczesnych osad górniczych. Dla rozrywki przeszli przez średniowieczny labirynt strachu oraz odwiedzili chatę kata. Po smacznym obiedzie i chwili odpoczynku przeszli się uroczymi ulicami starego miasta Złotego Stoku. Druga wycieczka w ramach realizowanego projektu zawiodła uczestników do Warszawy. Celem wyjazdu było Centrum Nauki Kopernik. Pierwszym punktem programu była wizyta w Planetarium. Wędrówka w przestrzeni kosmicznej na długo pozostanie w pamięci większości dzieci i młodzieży. Drugim punktem było zwiedzanie pawilonów w których prezentowane były odkrycia naukowe, doświadczenia fizyczne i chemiczne oraz stanowiska do samodzielnej obsługi przedmiotów i urządzeń. Okazało się, że jest to miejsce dla małych i dużych odkrywców ciekawych świata, swojej wiedzy i chęci nauki czegoś nowego. Dobrze przygotowane wystawy gdzie wszystkiego można było dotknąć, pokręcić i pobawić się, cieszyły się niezwykłym powodzeniem wśród uczestników wyjazdu. Po kilkugodzinnych atrakcjach naukowych przyszedł czas na obiad oraz krótki spacer w kierunku Placu Zamkowego i pamiątkowe zdjęcie pod Kolumną Zygmunta.

Warto w tym miejscu przypomnieć na czym polegał cały projekt. „Krok po kroku – na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku” to bogata oferta działań warsztatowych i wyjazdów edukacyjnych skierowana do setki dzieci i młodzieży z terenu Gminy Ciężkowice realizowana w czasie minionych wakacji. Projekt realizowany był przez Fundację Społeczną Progres w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, z Programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, Priorytet 2 Aktywne Społeczeństwo, Kierunek działania 5 Wspieranie aktywnych form integracji społecznej.

Źródło: CKiPG Ciężkowice

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA
HITPOL

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl