Podsumowanie wakacyjnych działań Ciężkowickiego Uniwersytetu Małego Obywatela

11 września 2018
Publikacja: CKiP

Uczestnikom Ciężkowickiego Uniwersytetu Małego Obywatela wakacje upłynęły pod znakiem warsztatów tematycznych i wyjazdów integracyjno – edukacyjnych. Od początku lipca w Ciężkowicach w ramach projektu pn. „Oryginalnie regionalnie! – Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela” odbywały się zajęcia warsztatowe w trzech blokach tematycznych oraz zostały zrealizowane dwie wycieczki edukacyjne.

Zajęcia warsztatowe rozpoczęły się na początku lipca. Na warsztatach rękodzielniczych pn. “Twórcze umysły” uczestnicy zapoznali się z pojęciem sztuki ludowej. Młodzi ludzie nauczyli się jak wykorzystywać wzornictwo ludowe do tworzenia dekoracji czy ozdabiania przedmiotów codziennego użytku. Powstały więc kolorowe breloki z filcu, piękne, niemal realistyczne kwiaty z bibuły, czy oryginalnie zdobione drewniane sztućce. Młodzi rękodzielnicy poznali także tajniki sztuki decoupage i za jej pomocą przyozdobili w kolorowe kwiaty i zabawne wzory przedmioty codziennego użytku. Na zajęciach, dzięki specjalnym niespieralnym kredkom, powstały także koszulki przyozdobione wybranymi wzorami. W kolejnych tygodniach warsztatów rękodzielniczych młodzi ludzie nauczyli się, zapomnianej już nieco sztuki haftowania. Wyszywali na specjalnej tkaninie naciągniętej na tamborek swoje inicjały, a potem także pierwsze łatwe wzory. Uczestnicy pod koniec zajęć przygotowali także gadżety do rozdawania w czasie obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Warsztaty historyczne pn. „Gotowi do walki” podzielone były na dwie części: warsztaty rekonstrukcyjne i warsztaty szermierki. W lipcu odbyły się pierwsze warsztaty szermierki uczące techniki szermierczej, pracy ze szpadą treningową i koordynacji ruchowej. Dzieci i młodzież uczestniczące w tych warsztatach, podczas zajęć doskonalili się w tej wymagającej sztuce. Ćwiczyli nie tylko samą technikę walki ze szpadą, ale także dbali o wzmocnienie swojej kondycji, refleksu i wytrzymałości. Dzięki przygotowanym przez instruktorów zajęciom sprawnościowym, mogli połączyć pracę nad swoją sprawnością z zabawą. Uczestnicy tych zajęć mieli okazję założyć prawdziwy strój do szermierki i ćwiczyć przy użyci szpady szermierczej. Na koniec warsztatów odbył się pasjonujący turniej pomiędzy uczestnikami zajęć, na zakończenie którego wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i słodkie ciężkowickie pierniki. Pierwsze zajęcia w części warsztatów rekonstrukcyjnych pozwoliły na zapoznanie się uczestników z historią Ciężkowic i regionu. Dzieci i młodzież obejrzeli prezentację przedstawiającą dzieje miejscowości oraz jak wyglądały dawnie Ciężkowice. Prowadzący warsztaty rekonstrukcyjne pokazali uczestnikom techniki rekonstrukcyjne oraz stroje i broń różnych okresów historycznych. Młodzi ludzie zapoznali się z zasadami konstruowania oraz korzystania z łuku. Co jakiś czas, na zajęciach odbywały się mini turnieje łucznicze. W trakcie warsztatów z dostarczonych materiałów powstały pięknie przyozdobione miecze, halabardy, itp. Podczas zajęć uczestnicy poznali także metody wyrobu dawnej biżuterii oraz materiały z jakich dawne ozdoby powstawały. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy przygotowali dla siebie i najbliższych swoje wersje dawnych ozdób biżuteryjnych.

W trakcie warsztatów kulinarnych pn. „Smaczne – bo tradycyjne i nasze”, dzieci i młodzież zapoznali się z tradycyjną kuchnią regionu. Młodzi adepci sztuki kulinarnej wypiekali smaczne ciasta i ciasteczka, powstawały ciasta z owocami i kruszonką, biszkopty z kremem, kruche ciasteczka, rogaliki z marmoladą oraz wiele innych słodkich wypieków. Dzieci i młodzież korzystali przy tym z tradycyjnych receptur i rad doświadczonych prowadzących, a także pomocnych informacji od członkiń lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich. Oprócz słodkich smakołyków, na zajęciach dzieci przygotowywały także pyszne i pożywne naleśniki czy kompoty z sezonowych owoców. Dzieci chętnie dzieliły się własnoręcznie przygotowanymi potrawami ze swoimi najbliższymi.

W sierpniu odbyły się dwa wyjazdy edukacyjno – integracyjne. Podczas pierwszego wyjazdu dzieci biorące udział w projekcie zwiedziły najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne Sandomierza. Poznały historię powstania miasta oraz jego dzieje, odwiedziły największe atrakcje Sandomierza oraz usłyszały wiele interesujących historii o jego losach. Wyjazd stanowił też okazje do spotkania z prawdziwym sandomierskim rycerzem, który w zabawny sposób zapoznał wszystkich z pojęciem rycerskości oraz umożliwił uczestnikom przymierzenie pięknych dworskich i rycerskich strojów. Po krótkiej przerwie, uczestnicy wzmocnieni pożywnym i smacznym obiadem, udali się do Ujazdu, gdzie wraz z przewodnikami zwiedzili ruiny imponującego zamku Krzyżtopór. Na koniec wycieczki, odbyły się jeszcze warsztaty rekonstrukcyjno – historyczne, a na nich lekcja strzelania z łuku.

Pod koniec sierpnia uczestnicy projektu odwiedzili tajemniczy Zamek Książ na Dolnym Śląsku. Zwiedzając tę piękną budowle młodzi ludzie poznali historię nie tylko samego zamku, ale również najbliższych okolic, wraz z przewodnikiem przemierzyli zamkowe mury, a także tunel z okresu II Wojny Światowej, który został wykuty na głębokości aż 15 m pod zamkiem. Po zasłużonym posiłku w pobliskiej restauracji, uczestnicy udali się do wałbrzyskiej palmiarni, gdzie mogli podziwiać ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Na zakończenie wycieczki młodzi ludzie spotkali się z sympatycznym rycerzem, który przeniósł ich w świat średniowiecznych zabaw i gier. Były więc dawne zręcznościowe zabawy, noszenie księżniczek na tronie, nauka dawnych wyliczanek i odgadywanie zagadek wymyślonych przez przodków.

W listopadzie czeka na wszystkich uczestników projektu i ich rodziny jeszcze jedno wspólne przedsięwzięcie. 90 uczestników projektu wraz z rodzinami oraz przedstawicielami lokalnego samorządu, organizacji pozarządowych i mieszkańcami, weźmie udział w obchodach odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to odpowiednia okazja aby podsumować projekt i podzielić się między sobą swoimi odczuciami i spostrzeżeniami.

“Oryginalnie regionalnie! – Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela ” – to projekt realizowany przez Fundację Społeczną Progres w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Projekt realizowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020, Priorytet 2 Aktywne społeczeństwo, Kierunek działania 1 Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka
AUTO-SOPALA

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl