Czy dojdzie do podwyżek za śmieci w Ciężkowiach? Relacja z sesji!

29 listopada 2013
Publikacja: REDAKCJA

rada-glosowanie

Wczoraj (28.11.2013) odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej, zgodnie z zapowiedzią nasza redakcja wzięła w niej udział, ponieważ jeden z jej punktów dotyczył losów nowych stawek za śmieci. Na sali obrad od samego początku panowała napięta atmosfera, widać było, że pomimo wielu punktów przygotowanych w planie obrad, radni byli skupieni głównie na projekcie uchwały dotyczącym nowych stawek za wywóz śmieci.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i sytuacji, przewodniczący Zdzisław Szczerba tuż po otwarciu XXX sesji obecnej kadencji, oddał głos burmistrzowi Zbigniewowi Jurkiewiczowi prosząc go o ustosunkowanie się do tematu wysokości stawek za wywóz odpadów komunalnych.

Burmistrz zaczął od przedstawienia całej genezy działań samorządu podejmowanych na skutek funkcjonowania w Polsce nowej ustawy śmieciowej. Tłumaczył jakie są przyczyny rozbieżności w wysokości stawek uchwalanych przez różne gminy, jako podstawowe powody podał między innymi uwarunkowania geograficzne, różne założenia regulaminów gospodarowania odpadami komunalnymi, czy w końcu różny poziom dofinansowania wywozu śmieci przez samorządy ze swoich budżetów. Dodał, że na wysokość zaproponowanych stawek miał wpływ również fakt ich kalkulacji na okres trzech lat, bo na taki czas, zgodnie z przygotowaną specyfikacją przetargową, zostałaby podpisana umowa z firmą, która wygrałaby przetarg na wywóz odpadów. Okres trzech lat z jednej strony daje stabilność ceny niezależnie od czynników zewnętrznych (np. wzrostu ceny paliwa w kolejnych latach) z drugiej strony jednak powoduje konieczność skalkulowania ceny na poziomie niwelującym, już teraz, wpływ przyszłych zmian czynników zwiększających koszt wywozu śmieci.

Burmistrz w konkluzji stwierdził, że skoro zaproponowane stawki, skalkulowane na podstawie najniższej kwoty zaoferowanej w ogłoszonym przetargu, budzą wątpliwości to konieczna jest ponowna analiza całej sytuacji. Podał kilka możliwych rozwiązań, jednak nie wskazał ostatecznego. Wspomniał między innymi o zrewidowaniu istniejącego regulaminu gospodarowania odpadami na terenie gminy Ciężkowice i wypracowaniu nowych modeli naliczania opłat, wspomniał także o możliwości ogłoszenia nowego przetargu.

W trakcie swojej wypowiedzi burmistrz zasugerował możliwość dofinansowania wywozu śmieci z budżetu gminy, zastrzegł jednak, że takiej sytuacji nie przewidział ustawodawca. Warto jednak przypomnieć, że z budżetu gminy dofinansowane są stawki za wodę i ścieki z których korzysta jedynie cześć mieszkańców. Dofinansowanie wywozu śmieci, objęłoby wszystkich mieszkańców, dlatego wydaje się społecznie bardziej usprawiedliwione. Rozwiązanie to mogłoby mieć swoje uzasadnienie jedynie w sytuacji fiaska innych działań, umożliwiających zaoferowanie niższych cen przez firmy startujące w (nowo ogłoszonym) przetargu na wywóz śmieci.

Po wyjaśnieniach burmistrza, przewodniczący Rady zaproponował zniesienie punktu dotyczącego głosowania nad nowymi stawkami z porządku obrad, gdyż jak stwierdził ceny zaproponowane w projekcie uchwały są zbyt wysokie i potrzebny jest czas na podjęcie stosownych działań. Propozycję przewodniczącego poparło w głosowaniu większość radnych – punkt ściągnięto z porządku obrad.

Reasumując, na chwilę obecną niewiele wiadomo, poza tym, że radni obrali dobry kierunek i chwilowo powstrzymali podwyżki! Oczywiście cały czas będziemy śledzić temat, a gdy tylko pojawią się nowe fakty, będziemy Państwa informować!

Jak wspomnieliśmy na początku, wczorajsza sesja to nie tylko temat stawek śmieciowych, poruszono wiele innych spraw, radni złożyli sporo interpelacji. Radny Józef Miłkowski domagał się oznakowania ulicy Nowej w Ciężkowicach, pytał o możliwość przyłączenia domów przy ulicy Spacerowej do wodociągu. Kilku radnych pytało o warunki i koszty przyłączy do nowo wybudowanych nitek wodociągu, na co burmistrz obiecał odpowiedzieć w następnym tygodniu (również przez serwis Pogórze24.pl – o co zawnioskowaliśmy) po spotkaniu z prezesem spółki Dorzecze Białej. Radny Gajczowski z Siekierczyny wnioskował o wycinkę drzew na skrzyżowaniu dróg w przysiółku Lipie, stwarzających zagrożenie dla kierowców. Zaś radny Kotowicz ze Zborowic poruszył problem braku bieżącej wody w tamtejszym przedszkolu.

Ponadto burmistrz odczytał sprawozdanie ze swojej działalności od ostatniej sesji, z którego dowiedzieliśmy się między innymi o sposobie odśnieżania dróg gminnych podczas zbliżającej się zimy. W wyniku postępowania przetargowego wyłoniono firmy, które zajmą się utrzymaniem przejezdności dróg, a 8 listopada podpisano stosowne umowy. Obszar gminy został podzielony na 6 obwodów odśnieżania, zaś o wyborze ofert zadecydowała cena oraz możliwy do uzyskania czas reakcji przedsiębiorcy zajmującego się odśnieżaniem. Dokładne informacje na temat zimowego utrzymania dróg w gminie Ciężkowice podamy w późniejszym czasie w osobnym artykule.

Na zakończenie sesji głos zabrał pan Tomasz Lis – specjalista ds. merytorycznych w projekcie „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego”. Przypomniał o możliwości nieodpłatnego usunięcia i wywozu azbestu z nieruchomości w gminie Ciężkowice. Dla zainteresowanych tym tematem podajemy link, pod którym można znaleźć więcej informacji: www.wolniodazbestu.pl, wszelkich informacji udzielają także pracownicy Urzędu Gminy w Ciężkowicach. Należy pamiętać, że stosowne wnioski można składać jedynie do 15 grudnia br.

P.S.
Wczoraj, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część ustawy śmieciowej jest niezgodna z Konstytucją RP i musi zostać poprawiona. Jak wynika z wyroku, gminy nie mogą dowolnie ustalać wysokości opłat i w ustawie musi być podana ich maksymalna wartość. Wyrok Trybunału, daje jasny obraz działań parlamentu, który nie ułatwia pracy samorządom, a przykład powinien przecież iść z góry!

Czy uważasz, że podwyżki stawek za wywóz śmieci wpłyną na wynik wyborów samorządowych za rok?

Pokaż wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
POLUB NAS NA FACEBOOKU!
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
REKLAMA

KOMENTARZE, OPINIE*

(*) dodając wpis za pomocą poniższego formularza akceptujesz regulamin komentowania

REKLAMA

AUTO-SOPALA
Origum
HITPOL
Mechanika Pojazdowa u Jacka

ARTYKUŁY WYBRANE DLA CIEBIE

REKLAMA
Serwis zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie - Nr Rej 208
Wszelkie prawa zastrzeżone © Pogórze24.pl